logo boiron
mladá žena v kabátě, má nasazenou ochrannou roušku dýchacích cest

Vše o COVID-19

Chřipkové stavy
Čas k přečtení: 7 min

Covid-19 se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Za krátkou dobu se rozšířil po celém světě a způsobil pandemii, která měla dopad na velkou část populace na celém světě. Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění a jaké byly jeho nejvýznamnější mutace? Jak covid-19 léčit a vypořádat se s případným postcovidovým syndromem?

model planety Země s přilepeným štítkem s nápisem covid-19

Co je covid-19

Covid-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2. Ten se poprvé objevil koncem roku 2019 v čínském Wu-chanu a během krátké doby se nové onemocnění dosud nepopsaným koronavirem SARS-CoV-2 rozšířilo do celého světa. 11. března 2020 prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) šíření koronaviru za pandemii. 

Mutace viru SARS-CoV-2

U koronaviru, stejně jakou ostatních virů, dochází v lidské i zvířecí populaci k neustálým změnám a nastávají u nich časté mutace. Virus SARS-CoV-2 vytváří přibližně jednu nebo dvě mutace za měsíc, což je méně než u jiných virů, včetně chřipky. Platí však, že čím více virus SARS-CoV-2 cirkuluje, tím více možností k mutacím vzniká.

Od počátku pandemie covidu-19 vznikla celá řada variant koronaviru. Některé neměly dlouhého trvání a zase zmizely. Objevilo se však i několik významných variant, které v populaci přetrvávají a šíří se dál. Nové mutace koronaviru se od původních variant viru odlišují zejména úrovní přenositelnosti viru a dále také příznaky, které se u nakažených pacientů objevují. Od začátku pandemie jsme zaznamenali na celém světě několik významných variant viru SARS-CoV-2 (např. brazilskou, jihoafrickou nebo mutaci delta).

Jak se covid-19 přenáší

Zdrojem onemocnění covid-19 je infikovaný člověk. K přenosu viru může docházet už v období 1-3 dny před nástupem prvních příznaků. K nákaze může dojít přímým, nepřímým nebo blízkým kontaktem s infikovanou osobou, a to prostřednictvím infekčních sekretů (sliny, respirační kapénky vylučované při kašli, kýchání či mluvení). Tyto kapénky mohou kontaminovat povrchy a předměty. Virus v kapénkách může na plochách přežívat v řádu hodin až dnů v závislosti na typu plochy a okolním prostředí (teplota, vlhkost). Přenos probíhá následným dotykem úst, nosu nebo se může dostat do očí kontaminovanýma rukama.

lékařka měří teplotu pacientce

Příznaky covidu-19

O průběhu infekce covidu-19 u nakaženého pacienta rozhoduje

  • síla expozice – délka, po kterou byl člověk viru vystaven
  • velikost infekční dávky
  • vnímavost a imunita daného jedince

Pokud je člověk vystaven vysoké infekční dávce nebo je expozice dlouhodobá či opakovaná v krátkých intervalech za sebou, je riziko nákazy vyšší. Infekční dávka společně se zdravotním stavem jedince může ovlivnit i následný klinický průběh a délku inkubační doby. Záleží také na vrozené a případně i získané imunitě každého člověka.


Mezi nejčastější příznaky onemocnění covidem-19 patří:

  • horečka 
  • suchý kašel
  • únava
  • dušnost
  • bolesti svalů a kloubů

 

Méně často se vyskytují průjemnechutenstvínauzea a zvracení a u závažnějších případů i zápal plic. U řady nemocných pacientů byla zaznamenána i ztráta čichu a chuti, bolesti hlavy a zánět spojivek.

 

Pro covid-19 jsou typické také asymptomatické neboli bezpříznakové průběhy onemocnění, kdy u nakaženého člověka nejsou přítomny klinické příznaky, přestože přítomnost viru prokázalo testování.

mladá žena v obchodě, má v ruce nákupní košík, nasazenou ochrannou roušku, vybírá ovoce

Prevence onemocnění covid-19

V boji s virem účinně pomáhá prevence, která je typická i pro ostatní virové infekce přenosné vzduchem. Důležité je se v období zvýšeného výskytu viróz vyhýbat úzkému kontaktu s lidmi s akutním respiračním onemocněním, dodržovat „pravidla kašle“ (dostatečná vzdálenost od jiných osob, krýt si ústa a nos kapesníkem a kašlat a kýchat případně do rukávu). Nezbytné je si v období epidemie mýt často ruce mýdlem a používat ochranné prostředky dýchacích cest na místech se zvýšeným rizikem nákazy. Klíčová je podpora imunity, kterou lze posílit několika způsoby:

  • Pestrá strava s dostatkem vitamínů

Každý den si dejte porci čerstvého ovoce a zeleniny a vybírejte potraviny bohaté na živiny i antioxidanty. Pro podporu imunity jsou nezbytné zinek, selen, železo, měď, kyselina listová a vitamíny A, B6, C, D a E. Důležité je také čerstvé maso, ryby, ořechy a luštěniny.

  • Pravidelný spánek

Dopřejte si denně alespoň 7 hodin spánku, a to ve vyvětrané místnosti s teplotou nejlépe okolo 19°C. Před spaním se vyhněte práci na počítači či telefonu a uklidněte svou mysl relaxací třeba u dobré knihy.

  • Pohyb na čerstvém vzduchu

Začleňte do svého diáře pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Začněte běhat nebo chodit na procházky, a to i když je chladno. Díky uvolňujícím se endorfinům se po čase bez aktivit už neobejdete.

  • Omezení stresu

Dlouhodobý stres dokáže obranyschopnost výrazně oslabit. Začněte proto se stresem pracovat – pomocí relaxace, cvičení, rituálů, které pomohou vaší mysli odreagovat se. Důležitý je také pozitivní pohled na svět.

Zdravotní komplikace u covidu-19

Mezi rizikové skupiny, kterým hrozí závažnější až smrtelný průběh onemocnění, patří osoby starší 60 let, muži a osoby s chronickými onemocněními, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, chronické respirační onemocnění a rakovina. Jako rizikový faktor je u onemocnění covid-19 udávána i obezita.

 

U dětí včetně novorozenců mívá onemocnění covid-19 mírný klinický průběh s malým rizikem nutnosti hospitalizace či intenzivní péče. 

žena leží, smrká, má rýmu, nachlazení, covid-19

Jak covid-19 léčit

Covid-19 je virové onemocnění a ve chvíli, kdy má klasický průběh a nepostihuje rizikového pacienta, neliší se jeho léčba od léčby běžné chřipky, a dá se zvládnout v rámci domácí péče. Jak si co nejvíc ulevit od nepříjemných projevů a jak pomoci organismu, aby se s viry co nejdřív vypořádal:

  • Klidový režim

Pokud se objeví příznaky nemoci, je potřeba věnovat léčbě čas, zalézt do postele a naordinovat si klidový režim. Jedině tak je možné nemoc překonat bez toho, aby by se v budoucnosti objevily zdravotní komplikace v důsledku přechození nemoci.

  • Dostatečný přísun tekutin

Vhodné jsou teplé bylinné čajové směsi či zázvorové čaje. Blahodárně na organismus působí nápoje doplněné o med a citrón, které dokážou prohřát celý organismus.

  • Vitaminy

Klíčový je přísun zejména vitaminu C. Ten se nachází nejen v ovoci, ale i v čerstvé zelenině. Obsahuje ho černý rybíz, šípek, rakytník, ale například i brokolice, zelí, papriky, špenát nebo mrkev. V rámci posílení imunity je vhodné doplňovat i vitamín D.

  • Bylinky

Vybrané byliny je možné užívat v podobě čajových směsí či sirupů. Vhodný je bez černý, lípa srdčitá nebo šalvěj lékařská. Pro úlevu od respiračních potíží pomůže mateřídouška, tymián, podběl nebo divizna.

Šetrná léčba pomocí homeopatie

Užívání homeopatických léků přináší řadu výhod. Nejenže mohou zmírnit projevy viróz a chřipkových stavů, ale mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy, protože nemají známé lékové interakce. Homeopatie může být prospěšná i při zmírnění dopadů tzv. postcovidového syndromu.

lékařka, pacientka, dokumentace, měření tlaku, fonendoskop

Postcovidový syndrom

Postcovidový syndrom je označení pro zdravotní obtíže, které se objeví u pacientů po prodělaném onemocnění covid-19. Virus SARS-CoV-2 oslabuje imunitu, nemocní se často cítí unavení, mají sníženou fyzickou i psychickou kondici a také obtíže se soustředěním. Tyto symptomy mohou přetrvávat i u vyléčených pacientů, a dokonce se mohou projevit i s odstupem času.

 

Postcovidový syndrom se může projevovat těmito příznaky:

  • celková slabost organismu
  • přetrvávající únava, která vede až k pocitu naprostého vyčerpání
  • chronický únavový syndrom
  • bolesti kloubů a svalů, které se mohou v rámci těla přesouvat 
  • bolesti břicha a hlavy
  • migrény
  • ztráta chuti a čichu
  • zvýšená teplota, horečka
  • dlouhodobý kašel
  • zadýchávání se
  • bušení srdce

Postcovidový syndrom může po prodělání onemocnění covid-19 postihnout mladé a jinak zdravé jedince. Více jsou ale ohroženi lidé s oslabenou imunitou, kardiaci, diabetici, obézní osoby či lidé s chronickým nebo autoimunitním onemocněním.

Rekonvalescence po prodělaném onemocnění covid-19

Úplné vyléčení z postcovidového syndromu je dlouhodobá záležitost a je třeba naslouchat svému tělu. Důležité jsou dostatečný odpočinek, aby mohlo tělo regenerovat a dočerpat ztracené síly, bohatá a vyvážená strava, pitný režim a pravidelný pohyb. Užitečné je naučit se relaxovat, dodržovat spánkovou hygienu a posilovat imunitu.