Co se pomocí homeopatie léčí? Může se člověk vyléčit sám? Seznamte se s nejčastějšími otázkami (FAQ) ohledně homeopatické léčby.

1.Co je to homeopatie?

Pro společnost Boiron jsou to především léčivé přípravky, které: 

- jsou registrované u zdravotnických orgánů v jednotlivých zemích a které splňují normy týkající se kvality léčivých přípravků; 
- jsou předepisované a doporučované odborníky ve zdravotnictví (lékaři, lékárníky…); 
- jsou používané přibližně 300 miliony osob po celém světě1-2.

2.Co se pomocí homeopatie léčí?

Homeopatické léčivé přípravky lze využít u většiny běžných onemocnění. 

Odborníkům ve zdravotnictví přinášejí konkrétní odpovědi v mnoha různých oborech: ORL, gynekologie, dětské lékařství, kožní lékařství atd. Využívá je mnoho lékařů (praktických i specialistů), porodní asistentky, lékárníci, zubní lékaři nebo veterináři. 

Homeopatické léčivé přípravky jsou také stále více využívány k tomu, aby pomáhaly pacientům postiženým onkologickým onemocněním lépe snášet nežádoucí účinky léčby nebo jejich onemocnění: v takovém případě hovoříme o podpůrné péči.  

 

3.Může se člověk pomocí homeopatie léčit sám?

 

Způsobů léčby homeopatickými léčivými přípravky je více. V některých případech vám může lékař proškolený v homeopatické terapii předepsat léčbu přizpůsobenou vaší osobě i situaci: podle příznaků, které máte, ale také podle vaší anamnézy, citlivosti atd. 

V jiných případech je možné přistoupit k automedikaci (samoléčbě). Po poradě s lékárníkem může homeopatie přinést spolehlivé a rychlé řešení přizpůsobené okolnostem. Existují homeopatické léčivé přípravky určené k rodinné medikaci se snadným použitím a vhodné na většinu běžných onemocnění. 

Poraďte se s lékařem vždy, pokud máte pochybnosti nebo pokud příznaky onemocnění přetrvávají.  

4.V jakých případech používá lékař homeopatické léčivé přípravky?

Lékař může předepisovat homeopatické léčivé přípravky u akutních onemocnění. V takovém případě se léčba předepisuje na několik hodin nebo několik dnů. 

Homeopatické léčivé přípravky může používat ale i u recidivujících a chronických onemocnění. Ať už jde o alergie na pyl, migrény, revma, opary atd. Lékař v takovém případě předepisuje dlouhodobější léčbu: pokouší se zmírnit nebo úplně vyloučit počet, trvání a intenzitu krizí. 

V každém případě lékař volí individuální léčbu pro daného pacienta, zohledňující jeho osobu, příznaky, anamnézu a další faktory.  

5.Jsou homeopatické léčivé přípravky vhodné pro pacienty s onkologickým onemocněním?

Homeopatie sama o sobě rakovinu vyléčit nedokáže. Jakožto doplněk konvenční léčby však představuje (spolu s dalšími léčebnými metodami) cenný přínos ke zlepšení kvality života pacientů. Homeopatické léčivé přípravky, předepisované nebo doporučované odborníky ve zdravotnictví, mohou pomáhat pacientům lépe snášet nežádoucí účinky nemoci nebo léčby (například chemoterapie či radioterapie). V onkologii hovoříme o podpůrné péči. 

Podle studie realizované ve Francii v roce 2010 v 18 střediscích péče, 60 % pacientů postižených onkologickým onemocněním využívá komplementárních (doplňkových) léčebných metod. Jeden pacient ze tří již v minulosti využil homeopatických léčivých přípravků4. 

Společnost Boiron vytvořila ve spolupráci s prof. Ivanem KRAKOWSKIM, onkologem a předsedou AFSOS** a ve spolupráci s odborníky v oblasti zdravotnictví, experty na homeopatii a pacienty, brožuru „Lepší život s rakovinou“. 

6.Těhotné ženy, děti, starší osoby: pro koho je homeopatie vhodná?

Homeopatické léčivé přípravky jsou určeny pro každého. Praktiční nebo odborní lékaři je začleňují do své praxe, protože mohou být užitečné v různých oborech: ve všeobecném lékařství, dětském lékařství, v ORL, v alergologii, gynekologii atd.

Nechat si předepsat nebo doporučit homeopatický léčivý přípravek tak mohou dospělí, děti i senioři. 

Homeopatii mohou využívat i těhotné a kojící ženy. Je však třeba dodržovat doporučení lékaře i informace uvedené v příbalovém letáku.  

7.Lze homeopaticky léčit i zvířata?

K léčbě zvířat se homeopatie využívá více než 150 let, a to: 

- u domácích zvířat, jako jsou psi, kočky nebo nové druhy domácích zvířat; 
- u chovných zvířat: krav, koz, ovcí, vepřů, drůbeže, králíků… 

Existují i veterináři proškolení v homeopatické terapii a tuto formu léčby si oblíbili i chovatelé: homeopatické léky nejsou pro zvířata toxické a v mléce ani mase po nich nezůstávají žádné zbytkové látky. Certifikační agentury v oblasti biologického zemědělství využívání homeopatie u zvířat doporučují.  

 

1- B. Poitevin, WHO Policy and Practice, Integrating homoeopathy in health systems, 1999 http://www.who.int/bulletin/archives/77(2)160.pdf 2- World Health Report, WHO Global Atlas of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, Map Volume, 2005 3- Infographie « les Français et l’homéopathie » réalisée par IPSOS, étude auprès de 2000 individus. Octobre 2018 4- Rodrigues, Annals of oncology, vol 21, supplément 8, octobre 2010. 

Sdílet :

Facebook
Linkedin
test@tes.fr
ok