logo boiron
žena sedí na pohovce, drží v ruce krabici s kapesníčky a smrká

Vše o rýmě

Rýma
Čas k přečtení: 7 min

Rýma neboli rinitida je zánět nosní sliznice a spolu s kašlem je nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých. Nejčastěji bývá rýma způsobena virovou infekcí. Obvyklá doba léčby rýmy je 7-10 dní, a přestože nejde při běžném průběhu o vážný stav, může být velmi nepříjemná. Pokud projevy rýmy neustupují nebo se k nim přidávají další zdravotní obtíže, je na místě návštěva lékaře.

nemocný muž, má rýmu, sedí u stolu s kapesníčky v ruce

Co je vlastně rýma?

Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které může být způsobeno alergiemi, viry i bakteriemi. Ve chvíli, kdy se nejedná o rýmu alergickou, jsou jejím původcem nejčastěji právě viry. Akutní zánět nosní sliznice se projevuje kýcháním, ucpaným nosem, vodnatým výtokem z nosu a někdy i bolestí v krku. Zduřelé sliznice způsobují často i obtížné dýchání.

Přestože se ve většině případů jedná o rýmu virovou, může dojít k oslabení obranných funkcí sliznice, což může vést k následné bakteriální infekci. Léčba rýmy trvá běžně okolo 1 týdne, ovšem pokud se jedná o bakteriální rýmu, bývá léčba delší.

Příznaky rýmy

  • vodnatý nebo hlenovitý výtok z nosu
  • kýchání
  • ucpaný nos
  • slzení očí
  • mírná bolest v krku
  • někdy i zvýšená teplota
  • ztráta nebo omezení čichu a chuti

Pokud se na sliznici rozvine bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, který bývá žlutě až zeleně zbarvený. Může následovat také zvýšení tělesné teploty. 

Typy rýmy a jejich projevy

Akutní virová rýma

nejčastější forma rýmy, začíná zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, pocitem sucha a svěděním v nose. Během několika hodin se objevuje vodnatá sekrece, ucpání nosu, slzení a ztráta čichu. Na tuto fázi navazuje za několik dní fáze hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují.

Alergická rýma

objevuje se při kontaktu s alergeny, jako je pyl, prach, roztoči nebo zvířecí srst. Projevuje se vodnatou rýmou, svěděním nosu a očí a opakovaným kýcháním. Může být sezónní, například během pylové sezóny, nebo celoroční, pokud je způsobena například domácími alergeny.

Chronická rýma

vzniká v důsledku dlouhodobého podráždění nosní sliznice – například kouřením, znečištěným ovzduším nebo častými infekcemi. Projevuje se trvale ucpaným nosem, hustým výtokem a zhoršeným čichem. Pokud trvá déle než tři měsíce, je na místě návštěva ORL specialisty, protože může jít i o nosní polypy nebo jiné komplikace.

Vazomotorická rýma

není způsobena infekcí ani alergií, ale poruchou regulace cév v nosní sliznici. Může ji vyvolat změna teploty, vlhkosti, stres nebo dokonce silné pachy. Projevuje se střídavým ucpáním nosu, často bez výtoku. Pomoci může pravidelná nosní hygiena a někdy i změna životního stylu.

Rýma podle charakteru výtoku

Vodnatá rýma

je typická pro začátek virové infekce nebo při alergii, projevuje se vodnatým výtokem doprovázeným častým kýcháním. Jak nemoc postupuje, výtok houstne a stává se hlenovitým, mění barvu na bílou až žlutou.

Hnisavá rýma

přichází ve chvíli, kdy se objeví žlutozelený, hustý výtok, který často značí bakteriální infekci. Obzvláště u dětí bývá žlutá nebo zelená rýma důvodem k návštěvě lékaře.

Žlutá rýma

na rozdíl od vodnaté je hustší a bývá často způsobena virovou infekcí, která může přejít v infekci bakteriální. 

Zelená rýma

je často známkou bakteriální infekce a může být projevem i zánětu vedlejších nosních dutin. Zelené zabarvení hlenu může být často způsobeno také nahromaděním hnisu.

Suchá rýma

se vyznačuje pocitem ucpaného nosu, ale žádný výtok se neobjevuje. Ta bývá způsobena suchým vzduchem nebo podrážděním sliznice.

Zadní rýma

je stav, kdy se hlen z nosní sliznice nehromadí vpředu, ale stéká dozadu do krku. Tam dráždí sliznici hltanu a hrtanu, což způsobuje nepříjemné škrábání, pálení, chrapot a často i záchvaty kašle. U dětí bývá zadní rýma častější a může být doprovázena i nechutenstvím nebo podrážděností. Dospělí si často stěžují na tlak v dutinách, bolest hlavy a únavu.

holčička leží v posteli na boku a smrká

Přenos rýmy a její inkubační doba

Rýma se nejčastěji přenáší kapénkovou cestou, tedy vzduchem. Nejčastěji při kýchání, kašlání nebo i běžném mluvení s nakaženou osobou. Další cestou je přímý kontakt, například podáním ruky nebo dotykem kontaminovaných předmětů (kliky, mobil, kapesníky), a následným dotykem obličeje – hlavně nosu, očí nebo úst. Rýma je nejvíce nakažlivá v prvních 2–3 dnech od začátku příznaků. Nakažlivost může trvat až 7 dní, u dětí i déle. 

Inkubační doba u rýmy se obvykle pohybuje mezi 1 až 3 dny. 

Prevence rýmy

Rýmě lze předejít pomocí dodržování jednoduchých pravidel zdravého životního stylu. Základem je silný imunitní systém. Ten lze podpořit pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, dostatkem spánku, vyváženou stravou bohatou na vitamíny a minerály (zejména vitamín C, D a zinek) a dostatečným pitným režimem. Skvělými přírodními pomocníky jsou česnek, cibule nebo zázvor, které mají antivirové a protizánětlivé účinky. 

Velmi důležitá je také hygiena rukou, pravidelné větrání, mírné otužování a vyhýbání se přelidněným prostorům v období zvýšeného výskytu respiračních infekcí.

Jak léčit rýmu

  • Základní péče o nos - nejdůležitější je pravidelně smrkat – jemně, bez zbytečného tlaku, ideálně do papírového kapesníku, který je třeba hned po vysmrkání vyhodit, aby se viry nešířily dále. U malých dětí, které ještě neumí smrkat, je vhodné pravidelně hlen z nosu odstraňovat pomocí odsávačky. Je však ideální děti co nejdříve naučit smrkat, aby byly v této činnosti soběstačné a mohly si samy od rýmy pomoci.
  • Nosní spreje s mořskou vodou – pomáhají uvolnit hlen a zvlhčit sliznici nosu, díky čemuž přinášejí úlevu. Výhodou sprejů s mořskou vodou je to, že jsou nenávykové, mají přírodní složení a jsou díky tomu vhodné i pro nejmenší děti nebo těhotné a kojící ženy.   
  • Zvlhčování vzduchu v místnosti – zejména v zimním období je prospěšné zvlhčovat vzduch v ložnici, kde nemocný spí. Sliznice díky tomu zůstane hydratovaná, vlhčí vzduch nenutí ke kašlání a lépe se dýchá. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat mezi 45–60 %, přičemž při nachlazení může být i o něco vyšší. Pomoci může zvlhčovač vzduchu, ale i jednoduché triky jako miska s vodou na topení či sušení prádla v místnosti.
  • Odpočinek a hydratace – při léčbě rýmy je třeba dodržovat klidový režim, dostatečně spát a doplnit tělu dostatek tekutin, které pomáhají ředit hlen, ideálně v podobě čaje s medem a citrónem, horkých vývarů apod.
  • Vitamíny a pestrá strava – do jídelníčku je vhodné doplnit potraviny, které mají podpůrný vliv na imunitní systém. Česnek má na organismus blahodárné účinky, které pomáhají bojovat s infekcí. Zázvorový čaj, med, bazalka nebo křen jsou další přírodní pomocníci, kteří podporují imunitu a uvolňují dýchací cesty.
  • Inhalace horké páry s bylinkami - kapkou eukalyptového nebo tea tree oleje či mátou může výrazně ulevit od ucpaného nosu. Stačí si připravit misku s horkou vodou, přehodit přes hlavu ručník a 10 minut dýchat páru. 
kojení, miminko je přisáté k maminčině prsu

Jak na rýmu u kojenců a batolat

Rýma u dětí – tedy u novorozenců, kojenců, batolat i odrostlejších dětí může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. Doporučuje se spánek se zvýšenou polohou hlavy a dostatek tekutin. Dále např. rozprašování éterických olejů pro usnadnění dýchání, lehká strava s dostatkem vitamínů a bylinkové čaje.

Pomoci může i homeopatie

Vhodnou variantu prevence nachlazení i samotné léčby rýmy a nachlazení u dospělých i u dětí už od narození představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta. 

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVÉ INFORMACE.

Coryzalia® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy a nachlazení, které se projevuje např. výtokem z nosu, kýcháním, pocitem ucpaného nosu a slzením.

Coryzalia® pro děti je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy a nachlazení, které se projevují např. výtokem z nosu, kýcháním, pocitem ucpaného nosu a slzením. Pro děti od narození do 12 let.

Oscillococcinum® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů.

Boiron Spray je zdravotnický prostředek. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání prostředku.