logo boiron
miminko rust zoubku

Kalendář růstu mléčných zubů

Miminka & Děti
Čas k přečtení: 5 min

Růst mléčných zubů je nedílnou součástí vývoje batolat a jeho délka i průběh se u každého dítěte liší. První zoubky se začínají klubat zpravidla mezi 6. – 16. měsícem věku dítěte a kompletní mívají děti mléčný chrup většinou kolem 3. roku života. Mléčných zubů je celkem 20 a mají své pořadí, ve kterém se obvykle klubou.

První vyklubaný zoubek všichni v rodině očekávají s velkou netrpělivostí. To, že se klube, poznáte tak, že se pod dásničkou objeví nepřehlédnutelný světlý hrbolek. Většinou se v dětské pusince jako první objeví dolní řezák, vedle kterého zanedlouho doroste i druhý. Dolní zuby se totiž zpravidla prořezávají dříve než horní.

Zoubkouvy kalendar, rust zoubku

Zoubky a jejich načasování

Jako první se tedy prořezávají řezáky, které slouží k ukusování jídla. Následují první stoličky, které umožnují jídlo rozkousat a změlnit. Další v pořadí jsou špičáky, které jsou hodně pevné a jejich úkolem je trhání potravy. Jako poslední se klubou druhé stoličky.

6 – 9 měsíců – jako první se prořezávají první řezáky, takzvané jedničky, které slouží k ukusování jídla

9 – 16 měsíců – rostou horní i dolní dvojky, které se prořezávají většinou v párech, vždy jeden na jedné straně a druhý na druhé

13 – 24 měsíců – dítěti se prořezávají první stoličky, které umožňují jídlo rozkousat a rozmělnit

16 – 23 měsíců – dětem se objevují špičáky, které jsou hodně pevné a jejich úkolem je trhání potravy, a zároveň začínají růst druhé stoličky

23 – 33 měsíců – klubou se horní zadní stoličky a děti by měly mít kompletní mléčný chrup

Přibližně v 6 letech, tedy před nástupem do první třídy, dětem zpravidla začínají vypadávat mléčné zuby.

Prořezávání zoubků u miminka

Kdy zajít poprvé k zubaři

K zubnímu lékaři je vhodné začít chodit hned, jak se první zoubky začnou klubat. Kontroly by měly být pravidelné, a to v 6 měsíčních intervalech. Dítě si tak nejenže už od malička zvykne na návštěvu zubaře, ale včas se odhalí případné poruchy či nepravidelnosti v prořezávání zubů.

Důležité je také dítě naučit správné ústní hygieně. Na čištění zoubků je potřeba myslet už v době, když se prořezává ten první. Plak se totiž na zubech začíná tvořit okamžitě a už v této době mohou vznikat zubní kazy. 

rust zoubku

Doprovodné příznaky při růstu zoubků

Kromě toho, že je dítě při růstu zoubků přecitlivělé, vzteklé a špatně spí, může trpět řadou dalších projevů. Objevit se může průjem, rýma nebo zvýšená teplota, která obvykle nepřechází v horečku, a bývá zpravidla nižší než 38 °C. Dáseň kolem klubajícího zoubku bývá zarudlá, nateklá a bolestivá a často se u dětí objevují i zarudlé tváře. Děti hodně sliní a mají potřebu kousat do všeho, co se jim dostane pod ruku.

zdroj foto: istockphoto.com

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.