
Horečka, kašel a únava doprovázené bolestmi hlavy a svalů – takové jsou nejčastější příznaky chřipkových onemocnění a viróz. Zvýšený výskyt těchto zdravotních komplikací bývá zejména v chladných měsících. Vyplatí se proto myslet na prevenci a zaměřit se před příchodem zimy na posílení imunity. Jak dlouho trvá chřipka, čím je nebezpečná a jak se liší od virózy? Jak ji léčit, když propukne?

Co je vlastně chřipka
Chřipka je přenosné onemocnění dýchacích cest způsobené infekčním virem chřipky. Chřipkových virů jsou 3 druhy a liší se mezi sebou proměnlivostí i závažností vyvolaného onemocnění.
Chřipkové viry A dokáží vyvolat největší epidemie, protože jsou ze všech druhů chřipky ty nejproměnlivější. Znamená to, že se na jejich povrchu proměňuje protein hemaglutinin (označovaný písmenem H) a enzym neuraminidáza (označovaný písmenem N). Na tento proměnlivý druh chřipky se proto nemůže imunita připravit a ze všech 3 druhů chřipky typ A vyvolává nejzávažnější průběh onemocnění. Virus chřipky A dokáže vyvolat také chřipku u zvířat, což zvyšuje riziko vzniku nových mutací chřipkového viru.
Chřipkové viry B vyvolávají méně závažné epidemie a průběh virové infekce mohou provázet i zažívací potíže – bolest břicha, průjem nebo zvracení. V této souvislosti se pak mluví o střevní chřipce.
Chřipkové viry C se oproti typům A a B nevyskytují příliš často. Mají malou proměnlivost a po prodělání chřipky C v dětství zůstává dostatečná imunita, díky které se u dospělých tento typ chřipky téměř neobjevuje.

Příznaky chřipky
Chřipka většinou nastupuje velmi rychle. Jde o vysoce nakažlivé virové onemocnění horních cest dýchacích, při kterém má pacient vysoké teploty zpravidla nad 38 °C. Nemoc může doprovázet výrazná bolest hlavy, kloubů i svalů, schvácenost, zimnice a zpočátku velmi dráždivý suchý kašel. Na rozdíl od nachlazení je u chřipky méně obvyklá bolest v krku a rýma. Občas se chřipka projeví i potížemi se zažíváním a může vyvolat průjmy.
Jak se liší chřipka od virózy a nachlazení
Nachlazení či běžná zimní viróza se oproti chřipce projevuje pomalým rozvojem příznaků a doprovází je většinou rýma, kašel, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Naopak bolesti hlavy, kloubů, teplotu nad 38 °C a zimnici pozorujeme jen občas. Inkubační doba nachlazení bývá 2–3 dny v závislosti na typu viru, a zhruba po týdnu nachlazení odeznívá. I další virózy se projevují celou řadou příznaků, různě variují, většinou se ale projevují podobně jako chřipková onemocnění. V posledních třech letech dominuje mezi viry koronavirus, způsobující onemocnění covid-19. Ten prošel několika mutacemi a postihuje populaci různými způsoby. K dalším onemocněním, způsobeným viry, která už ale nepatří mezi chřipková onemocnění či virózy, řadíme například klíšťovou encefalitidu, plané neštovice, mononukleózu, opary nebo spalničky.

Nejlepší chřipková prevence
Prevence a podpora imunity jsou v otázce viróz rozhodující. Je vhodné se na ně zaměřit včas, a to ideálně ještě před příchodem chladných měsíců. Podzimní návrat do kolektivu v práci, škole či školce totiž může imunitě naložit víc, než je schopná zvládnout. Podpořit imunitu lze několika způsoby:
· Pestrá strava s dostatkem vitamínů
Každý den si dejte porci čerstvého ovoce a zeleniny a vybírejte potraviny bohaté na živiny i antioxidanty. Pro podporu imunity jsou nezbytné zinek, selen, železo, měď, kyselina listová a vitamíny A, B6, C, D a E. Důležité je také čerstvé maso, ryby, ořechy a luštěniny.
· Probiotika
Střevní mikroflóra hraje důležitou roli ve schopnosti organismu odolávat nemocem. V jídelníčku by proto neměly chybět kysané mléčné výrobky, jogurty, kefíry nebo fermentované potraviny jako například kvašená zelenina.
· Pravidelný spánek
Dopřejte si denně alespoň 7 hodin spánku, a to ve vyvětrané místnosti s teplotou nejlépe okolo 19°C. Před spaním se vyhněte práci na počítači či telefonu a uklidněte svou mysl relaxací třeba u dobré knihy.

· Pohyb na čerstvém vzduchu
Začleňte do svého diáře pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Začněte běhat nebo chodit na procházky, a to i když je chladno. Díky uvolňujícím se endorfinům se po čase bez aktivit už neobejdete.
· Omezení stresu
Dlouhodobý stres dokáže obranyschopnost výrazně oslabit. Začněte proto se stresem pracovat – pomocí relaxace, cvičení, rituálů, které pomohou vaší mysli odreagovat se. Důležitý je také pozitivní pohled na svět.
· Homeopatie
Vhodnou variantu prevence představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, většinou bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy. Jsou vhodné pro všechny věkové skupiny, užívat je zpravidla mohou těhotné a kojící ženy, děti i senioři.

Jak se chřipka léčí?
Pokud imunita svádí boj s virovou infekcí, je potřeba ji podpořit. Existuje několik cest, jak si co nejvíc ulevit od nepříjemných projevů a jak pomoci organismu, aby se s viry co nejdřív vypořádal.
· Základem je klidový režim
Chřipku ani virózu není dobré podceňovat. Pokud se objeví příznaky nemoci, je potřeba věnovat léčbě čas, zalézt do postele a naordinovat si klidový režim. Jedině tak je možné nemoc překonat bez toho, aby by se v budoucnosti objevily zdravotní komplikace způsobené přechozením nemoci.
· Dostatečný přísun tekutin
Pro léčbu viróz i chřipek je důležitý pitný režim. Vhodné jsou teplé bylinné čajové směsi či zázvorové čaje. Blahodárně na organismus působí nápoje doplněné o med a citrón, které dokážou prohřát celý organismus.

· Vitaminy
Klíčový je při léčbě chřipky i virových infekcí přísun vitamínů, a to zejména vitaminu C. Ten se nachází nejen v ovoci, ale i v čerstvé zelenině. Obsahuje ho černý rybíz, šípek, rakytník, ale například i brokolice, zelí, papriky, špenát nebo mrkev. Důležitý je také vitamín D, který je vhodné přijímat současně s tuky, protože právě v tucích je rozpustný.
· Bylinky
Na podporu imunity jsou vhodné také vybrané byliny, které je možné užívat v podobě čajových směsí či sirupů.
· Šetrná léčba chřipkových stavů pomocí homeopatie
Užívání homeopatických léků přináší řadu výhod. Nejenže mohou zmírnit projevy chřipkových stavů, ale mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy, protože nemají žádné známé lékové interakce.
Možné zdravotní komplikace
Chřipka je závažné virové onemocnění, které oslabí celý organismus. U rizikových a oslabených pacientů pak snadno může dojít k rozvoji závažných až život ohrožujících komplikací. Mezi časté komplikace patří bronchitida a zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět ledvin, zánět mozkomíšních blan nebo zánět pohrudnice. U dětí se v návaznosti na chřipku může objevit zánět středního ucha nebo zánět dutin, které se nevyhýbají ani dospělým.
Chřipka je obzvláště nebezpečná pro starší osoby a lidi s chronickými onemocněními, pro těhotné ženy a také pro děti. Jejich imunita je oslabena a chřipka u nich proto mívá těžší průběh.