Období typické pro zvýšený výskyt nachlazení, viróz i chřipek klepe na dveře. Chladné sychravé dny jsou ideálním prostředím pro šíření infekčních virů a představují zkoušku pro naši obranyschopnost. Jak se liší obyčejné nachlazení či viróza od chřipky, která může mít závažnější průběh?

Nachlazení či běžná zimní viróza se projevuje pomalým rozvojem příznaků a doprovází ho většinou rýma, kašel, škrábání v krku a pálení nosohltanu. Naopak bolesti hlavy, kloubů, horečku nad 38 °C a zimnici pozorujeme jen občas. Inkubační doba nachlazení bývá 2–3 dny v závislosti na typu viru, a zhruba po týdnu nachlazení odeznívá. 
 

maminka, dítě, nemoc, chřipka, nachlazenímask

Chřipka a její projevy  

Chřipka na rozdíl od nachlazení nastupuje velmi rychle. Jde o vysoce nakažlivé virové onemocnění horních cest dýchacích, při kterém má pacient teploty zpravidla vyšší než 38 °C. Nemoc může doprovázet výrazná bolest hlavy, kloubů i svalů, zimnice a zpočátku suchý kašel. Na rozdíl od nachlazení je u chřipky méně obvyklá bolest v krku a rýma.
 

Příznaky dalších virových onemocnění

Příznaků může být celá řada, různě variují, většinou se ale projevují podobně jako chřipková onemocnění. V posledních třech letech dominuje mezi viry koronavirus, způsobující onemocnění covid-19. Ten prošel několika mutacemi a postihuje populaci různými způsoby. K dalším onemocněním, způsobeným viry, která už ale nepatří mezi chřipková onemocnění či virózy, řadíme například klíšťovou encefalitidu, plané neštovice, mononukleózu, opary nebo spalničky.
 

nemocna paní v postelimask
teploměr, nemocná paní v postelimask

Jak nejčastěji dochází k nákaze

Viry vstupují do organismu nejčastěji přes sliznici dýchacích cest, zažívacího ústrojí (sliznice dutiny ústní, sliznice tenkého střeva), jinými sliznicemi (močového a pohlavního ústrojí) a také poraněnou kůží.
 

Prevence před virózami a chřipkovými stavy

•    Zvýšený přísun vitamínů
•    Zdravá a kvalitní strava
•    Dostatek spánku a odpočinku
•    Správná hygiena rukou
•    Časté větrání
•    Vyhýbání se větším skupinám osob
•    Ochrana dýchacích cest v uzavřených prostorách

paní popíjící čaj, prevencemask

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta. 
 

tipy pro zdraví

Sdílet :

Facebook
Linkedin
test@tes.fr
ok

Čtěte také