Co může znamenat žlutá a zelená rýma
Rýma je zdravotním problémem, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Jedná se o zánět nosní sliznice způsobující nadměrnou produkci hlenu. Rýma může mít různé příčiny. Nejčastěji je způsobena virovou či bakteriální infekcí nebo alergeny jako jsou pyl, prach nebo srst domácích zvířat. Podle typu rýmy a doprovodných příznaků je možné zjistit, jak na tom sliznice dýchacích cest je.
Vodnatá rýma
Při vodnaté rýmě dochází k nadměrné produkci čirého, tekutého hlenu z nosu. Tento typ rýmy může být způsoben různými faktory, včetně infekcí, alergií nebo dráždivých látek. Vodnatá rýma často doprovází běžná nachlazení i chřipku, bývá projevem sezónních i celoročních alergií a také reakcí sliznice dýchacích cest na dráždivé látky v podobě kouře či chemikálií. Vodnatá rýma může být také důsledkem reakce na změny teploty a vlhkosti či kořeněná jídla. Může se objevit také v důsledku působení hormonů v těhotenství nebo během hormonální terapie.
Žlutá rýma
Žlutá rýma je na rozdíl od vodnaté hustší a bývá často způsobena virovou infekcí, která může přejít v infekci bakteriální. Zabarvení rýmy mají na svědomí bílé krvinky a žlutá rýma znamená, že se tělo snaží proti infekci bojovat a začíná ho čistit. Pokud nedojde v domácí péči do týdne k ústupu rýmy a objeví se další projevy (horečka, bolesti dutin, v krku či v uších) či se hlen zabarví do zelena, je vhodné konzultovat stav s lékařem.
Zelená rýma
Zelená rýma je často známkou bakteriální infekce a může být projevem i zánětu vedlejších nosních dutin. Zelené zabarvení hlenu může být často způsobeno také nahromaděním hnisu. Hustý zelený hlen naznačuje, že imunitní systém bojuje proti infekci. Bakteriální infekce doprovázená zelenou rýmou může vyžadovat léčbu antibiotiky, proto je třeba v případě zhoršení konzultovat stav s lékařem.
Jak léčit rýmu
V léčbě rýmy je důležitý přísun tekutin v podobě vody, bylinných čajů a polévek. Hydratace pomůže naředit hlen a podpoří jeho vylučování. Vhodné je pravidelně smrkat, dodržovat nosní hygienu a používat sprej s mořskou vodou, který pomůže zvlhčit nosní sliznici, vyplavit hlen a uvolnit dýchání. V místnosti je dobré používat zvlhčovač vzduchu a inhalovat páru, která pomůže uvolnit ucpaný nos a zvlhčit nosní dutiny. Blahodárně působí teplé obklady na obličej, které mohou pomoci zmírnit tlak a bolest v dutinách.
Při rýmě je vhodné dostatečně odpočívat a podpořit tak tělo v boji proti infekci. Žádoucí je také podpora imunity, díky které se organismus rychleji zotaví.
Homeopatie může pomoci s různými obtížemi
Vhodnou variantu léčby rýmy a nachlazení představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.
O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.
Boiron přípravky na rýmu, nosní hygienu a chřipkové stavy
ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.
Coryzalia® pro děti je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy a nachlazení, které se projevují např. výtokem z nosu, kýcháním, pocitem ucpaného nosu a slzením. Pro děti od narození do 12 let.
Boiron Spray je zdravotnický prostředek. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání prostředku.
Oscillococcinum® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou např. horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů.