logo boiron
děti, rýma, smrkání, nachlazení, kapesníky

Jak naučit dítě smrkat

Rýma
Čas k přečtení: 5 min

Naučit dítě smrkat není vždy jednoduché. Nosní hygiena a pravidelné smrkání jsou však nezbytné pro to, aby se dítě rýmy co nejdříve zbavilo. Přinášíme návod na to, jak dítěti pomoci osvojit si tuto dovednost. Nesmí přitom chybět pozitivní přístup a trpělivost ze strany rodiče.

děti, rýma, smrkání, nachlazení, rodiče

1. Vysvětlete dítěti, proč je smrkání důležité

S dítětem je třeba mluvit a průběžně mu vysvětlovat, že smrkání pomáhá vyčistit nos, usnadňuje dýchání a pomůže mu rychleji se zbavit rýmy.


2. Buďte dítěti příkladem

Ukazujte dítěti, jak smrkáte vy a popisujte mu jednotlivé kroky. (Nádech pusou, výdech nosem). Když dítě uvidí, jak smrkáte, s velkou pravděpodobností se bude snažit to napodobit.

děti, rýma, smrkání, nachlazení, kapesníky

3. Udělejte smrkání zábavné

Skvělou metodou je proměnit smrkání ve hru. Například můžete říct dítěti, aby “vyfouklo rýmu ze všech sil jako slon“ nebo ve chvíli, kdy se mu opravdu povede se dobře vysmrkat, předstírat, že kapesník díky tomu uletěl ... Záleží jen na vaší fantazii.

4. Naučte dítě jednotlivé kroky

Vhodné je naučit dítě foukat nosem. Když už to dokáže, je dobré ho naučit, jak držet jednu nosní dírku a foukat druhou.

děti, rýma, smrkání, nachlazení

Smrkání u malých dětí

Motivující mohou být při nácviku smrkání také vizuální pomůcky v podobě videí nebo obrázků jiných dětí nebo postav z pohádek, které smrkají. Důležitá je vlídnost a trpělivost rodičů, a také pochvala, která by měla následovat při každém pokusu dítěte se vysmrkat. Dítě by se však za každých okolností mělo cítit pohodlně a neměl by na něj být vyvíjen přílišný tlak.


Odsávačky nosních hlenů

U dětí od narození až do přibližně dvou let věku se o odstranění hlenu z nosíku musí postarat sami rodiče. Jako skvělý pomocník u toho poslouží odsávačky, které jsou velmi účinné, zlepší pohodlí dítěte a pomohou mu lépe dýchat. Odsávaček je na trhu celá řada a lze si vybrat typ, který bude nejlépe vyhovovat miminku i jeho rodičům.

  • Manuální odsávačky
  • Odsávačky na ústní sání
  • Elektrické odsávačky
  • Vakuové odsávačky (k připojení na vysavač)

Před každým smrkáním a odsáváním hlenu je vhodné nosní sliznici zvlhčit pomocí nosního spreje s mořskou vodou, která hlen zředí a ten se tak snadněji dostane z nosu ven. Odsávat je vhodné v poloze, kdy dítě leží na zádech a má mírně zvednutou hlavu. Odsávání se provádí dle potřeby, ale ne příliš často, aby nedošlo k podráždění sliznice.

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

Vhodnou variantu léčby rýmy a nachlazení u dětí už od narození představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Coryzalia® pro děti je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy a nachlazení, které se projevují např. výtokem z nosu, kýcháním, pocitem ucpaného nosu a slzením. Pro děti od narození do 12 let.

Boiron Spray je zdravotnický prostředek. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému používání prostředku.

Coryzalia® je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití užívaný tradičně v homeopatii k léčbě rýmy a nachlazení, které se projevuje např. výtokem z nosu, kýcháním, pocitem ucpaného nosu a slzením.