logo boiron
maminka, miminko, homeopatie, homeopatie pro děti

Homeopatie a děti

Homeopatie
Čas k přečtení: 5 min

Homeopatie je oblíbenou léčebnou metodou využívanou u dětí při různých zdravotních potížích. Většina maminek nad homeopatií uvažuje ještě před tím, než se miminko narodí. Hlavní předností homeopatické léčby je totiž to, že jde o metodu velmi šetrnou a v naprosté většině případů bez známých vedlejších účinků.

Kdy se dá použít homeopatie

Homeopatie může pomoci při nejběžnějších obtížích miminek i větších dětí, jako je rýma nebo kašel, ale také např. u dětských kolik nebo při bolestivém růstu zoubků. Lékař ji může individuálně doporučit i u komplikovanějších indikací, jako jsou alergie nebo neustále se opakující infekty horních cest dýchacích u často nemocných dětí. Použít se dá jako primární metoda, kdy se při léčbě použijí jako jediný prostředek homeopatické léky, nebo jako metoda doplňková, kdy homeopatika mohou podpořit a urychlit léčbu klasickými léky. Je vhodná k použití u akutních i chronických onemocněních a dá se použít i jako prevence některých onemocnění.

miminko, sourozenec, děti, homeopatie, homeopatie pro dětiHomeopatické léčení akutních dětských nemocí je krásnou a jemnou hojivou disciplínou. I její domácí podoba nahrazuje mnohdy léky chemické. Jindy zase vhodným způsobem běžnou léčbu doplňuje. Zhojení se pak dostavuje dříve. Zvláštní hodnotu má homeopatie tam, kde není jinak účinného léku.

MUDr. Tomáš Karhan: Homeopatie a děti, 2., přepracované a doplněné vydání, GRADA 2020

rodičovství, miminko, homeopatie, homeopatie pro děti

Výhody homeopatie

Homeopatie je spolehlivou metodou, která má řadu výhod. Bez obav ji proto lze používat i u nejmenších dětí, kde jsou postupy léčby a medikace omezenější, protože miminka vyžadují ten nejohleduplnější přístup a léčbu, pokud možno s naprostým minimem rizik a nežádoucích účinků.

Homeopatie je:

  • jemná a šetrná
  • bez omezení věku (až na výjimky u vícesložkových přípravků)
  • není návyková
  • bez známých nežádoucích účinků (v naprosté většině případů)
  • bez kontraindikací – dá se kombinovat s klasickými léky i doplňky stravy
maminka, miminko, homeopatie, homeopatie pro děti

Formy homeopatických léků

Jednosložkové přípravky v podobě granulí jsou dostupné ve speciálních tubách, ze kterých se dá požadované množství léku snadno nadávkovat. Tuby s homeopatickými léky jsou praktické a lze je vzít všude s sebou a snadno tak dodržovat předepsané užívání. Granule mají příjemnou chuť, nechávají se volně rozpouštět v ústech a nemusí se zapíjet. U malých dětí se doporučuje je rozpustit ve vodě a připravený roztok jim podávat po lžičkách či v lahvičce.

 

Vícesložkové přípravky jsou dostupné v podobě tablet, sirupů či granulí v jednodávkových obalech. Vyrábí se i přípravky, které mají formu roztoku přesně nadávkovaného v jednodávkových obalech. Ty jsou pak ideální právě pro nejmenší děti a představují bezpečné a snadné podávání přesně odměřeného množství homeopatického léku.

Kde najít informace o homeopatických lécích

O výběru homeopatického léku je vždy vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků, případně typu pacienta.