logo boiron
Jak ulevit dítěti při prořezávání zoubků

Prořezávání zoubků u dětí

Miminka & Děti
Čas k přečtení: 5 min

Prořezání prvního zoubku je událost, která si skutečně zasluhuje vyfotografování. Toto období dětského vývoje je nicméně u miminka často doprovázeno nepříjemnými bolestmi, což je pro rodiče stresující, neboť se sami cítí bezmocní. Naštěstí existují metody pro zmírnění těchto potíží.

Prořezávání zoubků u miminka

Prořezávání zoubků může bolet

20. To je počet mléčných zubů, které se u dítěte prořezají, připraví místo pro definitivní chrup a budou dítě zlobit. Prořezávání zoubků začíná ve chvíli, kdy se objeví výraznější slinění, tj. kolem 1. měsíce života. Prořezání prvního chrupu trvá přibližně do 3 let věku dítěte. Klidné období přeruší příchod čtyř stoliček kolem 6 let dítěte.

Co se týče samotného prořezání konkrétního zoubku, to trvá maximálně od 2 do 10 dní. Zoubek se nakonec prořeže a dáseň, která jej obklopuje, je velmi tvrdá. Pokud se zub dlouho neprořezává, může se v daném místě objevit dokonce i krevní podlitina. Dáseň je možné lehce masírovat prstem, aby se odstranila „poklička“ nad zoubkem a ten se mohl lépe prořezat.

Jak ulevit dítěti při prořezávání zoubků

Ulevit od bolesti: každý má svou vlastní metodu

Když máme najít řešení pro zmírnění bolestí, každé dítě upřednostní něco jiného. Prostředek, který je funkční u jednoho dítěte, nemusí automaticky fungovat u druhého: rodiče proto musí vyzkoušet různé techniky.

Kousátko, vychlazené kousátko, masáž dásně prstem…Pokud má miminko ve zvyku svírat čelisti, strkat si prsty do úst nebo energicky žužlat svůj dudlík, dělá to jenom proto, aby si ulevilo.

Homeopatie může pomoci

Homeopatické léky umí v tomto případě pomoci a léčit příznaky spojené s růstem zubů, jako je například bolestivé prořezávání, průjem nebo podrážděnost. Homeopatie je pro miminko šetrná a bezpečná. Je bez známých nežádoucích účinků. Může pomoci nejen v prevenci bolesti u miminek od 0 do 12 měsíců věku, ale i při řešení bolestivého prořezávání zoubků.

Neváhejte a obraťte se na svého lékárníka nebo lékaře homeopata, který vám rád poradí, jaký homeopatický lék zvolit.