logo boiron
Colental, novorozenci, nemoci miminek, novorozenecka kolika, dětska kolika, krece briska

Nejčastější zdravotní potíže novorozených miminek

Miminka & Děti
Čas k přečtení: 5 min

První dny a týdny po porodu bývají pro matku i novorozené dítě velmi náročné. Psychika ženy je ovlivněna hormony, tělo je vyčerpané a žena potřebuje hodně odpočívat, kvalitně jíst a dopřát si pomoc a podporu svých nejbližších. Samotný příchod na svět je velmi náročný i pro novorozené miminko, které se musí adaptovat na život mimo maminčino bříško. První dny a měsíce jsou navíc obdobím, kdy se novorozenci mohou potýkat s různými pro toto období typickými zdravotními obtížemi.

Colental, novorozenci, nemoci miminek, novorozenecka kolika, dětska kolika, krece briska

U novorozenců se nejčastěji objevují:

Porodní poranění a hematomy 

K porodním poraněním, hematomům a modřinám u děťátka dochází v důsledku působení mechanických sil během porodu (tlak, kontrakce dělohy, tah a točení). K těmto poraněním jsou náchylnější nedonošené děti, děti narozené při porodu koncem pánevním či narozené při instrumentálním nebo operativním porodu, při překotném porodu, abnormálních polohách plodu či při porodu velkého plodu a menším vzrůstu matky. Péče porodníků a dostupnost vyšetřovacích technik je v dnešní době na vysoké úrovni, díky čemuž se snížil počet těžších porodních poranění. Lehká poranění však úplně eliminovat nelze. 

Colental, novorozenci, nemoci miminek, novorozenecka kolika, dětska kolika, krece briska

Novorozenecká žloutenka 

Novorozenecká žloutenka vzniká v důsledku změny poměru červeného krevního barviva dítěte po porodu a postihuje mnoho novorozenců. Vyznačuje se žlutým zbarvením kůže a očního bělma, ke kterému dochází kvůli zvýšené hladině bilirubinu v krvi (ten vzniká z rozpadu červených krvinek a obvykle jej postupně játra odbourávají). Příznaky novorozenecké žloutenky se objevují již v prvních dnech po narození a okolo týdne by měly ustupovat. Zvýšený bilirubin v krvi mívají až dvě třetiny předčasně narozených dětí a často také novorozenci, kteří prošli komplikovanějším porodem. Novorozenecká žloutenka je však běžná i u zdravých a donošených kojenců. 

 

Jak pomoci dětem s novorozeneckou žloutenkou: 

 • novorozeneckou žloutenku je potřeba hlídat, aby nepřinesla další zdravotní komplikace 
 • při mírnější žloutence pomáhá vystavovat dítě UV záření ze slunce (ne však přes okno – sklem záření neprochází) 
 • při vážnějších formách žloutenky je třeba fototerapie fialovým světlem v inkubátoru 
Colental, novorozenci, nemoci miminek, novorozenecka kolika, dětska kolika, krece briska

Moučnivka 

Moučnivka je onemocnění způsobené přemnožením kvasinek v důsledku narušení mikroflóry v ústech miminka. Nejčastěji se projevuje bílým povlakem na jazyku a sliznici v dutině ústní. Zpravidla postihuje miminka, protože ještě nemají dostatečně vyvinutou přirozenou obranyschopnost ani vhodně vyvážené mikrobiální osídlení. Přemnožené kvasinky vytvářejí viditelné bílé povlaky, které připomínají tvaroh nebo rozsypanou mouku namočenou vodou. Tato ložiska jsou pevně přichycena ke sliznici a nedají se snadno mechanicky odstranit.  

 

Jak pomoci kojeným dětem od moučnivky 

 • používat na omývání prsů jen čistou vodu 
 • potírat prsní bradavky mateřským mlékem 
 • mazat lanolinovými krémy 
 • často prsa větrat 
 • nenechávat dlouho na prsech hojící přípravky, kloboučky či vložky do podprsenek  
Colental, novorozenci, nemoci miminek, novorozenecka kolika, dětska kolika, krece briska

Novorozenecká kolika 

Epizody intenzivního pláče, které se nejčastěji objevují po kojení nebo po krmení z láhve – tak je popisovaná novorozenecká nebo také kojenecká kolika. Nejčastěji se jedná o tzv. tříměsíční koliku, která se vyskytuje přibližně od 2. týdne do 5. měsíce věku miminka s tím, že její vrchol bývá okolo 3. měsíce věku. Děti nejčastěji trpí neklidem, mají nafouklé bříško a křeče v bříšku, jsou podrážděné, vzteklé a stáčejí se do klubíčka. Jako příčiny se nejčastěji uvádí nezralost střeva, velké množství spolykaného vzduchu při sání, ale také příliš rychlé a časté jedení bez prostoru na odříhnutí či alergie na bílkovinu kravského mléka.   

 

Jak pomoci kojeným dětem při novorozenecké kolice 

 • Správná výživa maminky, správná technika kojení a odříhnutí  
 • Nekrmit miminko ve spánku, neuklidňovat ho kojením  
 • Přirozeně prodlužovat intervaly nočního kojení podle stáří dítěte  
 • Pití čaje proti nadýmání maminkou  
 • Úlevové techniky: masáže bříška, úlevová poloha na předloktí (na tygříka), kolébání, chování v klubíčku (nošení v šátku)  

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi 

Vhodnou cestu k úlevě a zmírnění potíží spojených se zdravotními obtížemi novorozených miminek představují homeopatické léky. Jsou šetrné, většinou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými přípravky.  

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.