7 čísel, která odhalí, jak je na tom vaše zdraví
Pečovat o své zdraví je trendem současnosti. Ne vždy se však daří odhalit zdravotní neduhy včas. Francouzský zdravotnický server Doctissimo.fr zveřejnil 7 základních údajů, které by bez ohledu na věk měl každý sledovat.
Dostatečná délka spánku, pohybová aktivita či přísun ovoce a zeleniny – taková jsou obecná pravidla pro zdravý životní styl. Ve skutečnosti však zdravotní obtíže mohou odhalit odchylky v údajích, jejichž pravidelné sledování může člověku zachránit život. „Jsou to z velké části čísla, která snadno každý zjistí doma, aniž by potřeboval velké množství vybavení“ vysvětluje Dr. Gérald Kierzek, lékař a lékařský ředitel společnosti Doctissimo.
1, Krevní tlak
Vysokému krevnímu tlaku se přezdívá tichý zabiják, který může navíc zatížit cévy, srdce, ledviny, mozek a oči a zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mrtvice. Proto je důležité, aby krevní tlak běžně nepřesahoval hodnotu 120/80 mmHg.
Výsledek měření krevního tlaku udávají dvě čísla, systolický a diastolický krevní tlak. Systolický tlak, vyšší číslo před lomítkem, označuje výši tlaku během stahu srdce a vypuzení čerstvé krve do oběhu. Diastolický tlak, číslo za lomítkem, je tlak při uvolnění srdečního svalu.
- Za normální se považuje hodnota mezi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg. Hodnoty nad 140/90 mmHg jsou považovány za vysoké, jde o hypertenzi, a pokud jich dosahujete při opakovaném měření, je nezbytné navštívit lékaře.
- Při hodnotách nižších než 90/60 mmHg hovoříme o nízkém tlaku, který sice není tak nebezpečný, ale může být velice nepříjemný a taktéž může vyžadovat lékařské ošetření.
- Hodnoty mezi 121/81 mmHg a 139/89 mmHg mohou být předfází hypertenze, tlak je potřeba v tomto stadiu pravidelně kontrolovat, snížit příjem soli, pravidelně cvičit, omezit příjem kofeinu a nekouřit.
2, BMI
Udržování přiměřené hmotnosti je pro dobré zdraví nezbytné. Zdravou váhu mají podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Česku tři z deseti dospělých mužů a 43 procent žen. Obezita a nadváha přitom zvyšuje riziko diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. BMI je nejrozšířenější metodou ke kontrole zdravé váhy. Vypočítá se vydělením hmotnosti dospělého v kilogramech jeho výškou v metrech na druhou.
- BMI 18,5 a nižší odpovídá podváze.
- BMI 18,5 až 24,9 odpovídá zdravé hmotnosti.
- BMI 25 až 29,9 odpovídá nadváze.
- BMI 30 a vyšší znamená obezitu.
Mnozí odborníci upozorňují, že tato metoda má svá omezení, protože dokáže určit, zda člověk nemá příliš velkou váhu, ale nezohledňuje, jaký je obsah tuku v těle.
3, Poměr pasu a boků
Velmi důležitý je tvar těla v místech, kde ukládá tuk. Poměr pasu k bokům se vypočítá změřením obvodu pasu a jeho porovnáním s obvodem boků. Chcete-li ho vypočítat, změřte boky v nejširším místě kolem hýždí a pas těsně nad pupíkem. Dále vydělte měření pasu měřením boků.
Čím vyšší je tento poměr (více než 0,90 pro muže a více než 0,85 pro ženy), tím více tuku se ukládá kolem pasu nebo břicha a roste riziko výskytu zdravotních onemocnění.
4, Srdeční tep
Srdeční frekvence může taktéž pomoci odhalit možný zdravotní problém, změřit ji můžete doma nebo u svého lékaře. Srdeční frekvence v klidovém stavu se obecně pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu v závislosti na osobě. Důležité je také zjistit, zda je tep pravidelný.
Srdeční tep lze změřit přiložením tří prstů (ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku) podél krční tepny na úrovni krku nebo dvou prstů (ukazováčku a prostředníčku) na vnitřní straně zápěstí v místech, kde vede vřetenní tepna (arteria radialis). Počítáme údery po dobu 30 sekund a pak hodnotu vynásobíme dvěma. Získáme tak počet tepů za minutu. Měření lze provést také pomocí chytrých hodinek.
5, Nasycení krve kyslíkem
O saturaci krve kyslíkem je se hodně mluvilo během epidemie covid 19. Míra saturace kyslíkem odpovídá množství kyslíku přenášeného krví v lidském těle a lze ji vypočítat pomocí jednoduchého zařízení zvaného saturometr nebo pulzní oxymetr.
- Úroveň nasycení kyslíkem se považuje za normální, když je mezi 95 % a 100 %.
- Pod 95 % je míra nedostatečná a jde o hypoxémii (pokles oxygenace).
- Pod 90 % je stav hraniční a jde o desaturaci.
- Při hodnotách pod 80 % dochází k selhávání dýchací soustavy.
Starší lidé mají obvykle nižší hodnotu saturace kyslíkem a stejně tak se saturace může lišit v závislosti na zdravotním stavu osoby.
6, Hladina cholesterolu
Cholesterol se může bez jakýchkoli příznaků hromadit v krvi a vést k ucpání cév. Celkový cholesterol, tj. celkové množství cholesterolu v krvi, musí být rovné nebo menší než 5 mmol/l. Lipoproteinový (HDL) cholesterol s vysokou hustotou, známý jako „dobrý“ kvůli své čistící úloze uvnitř těla, by měl být alespoň 1 mmoI/l pro muže a alespoň 1,2 mmoI/l pro ženy. LDL cholesterol – „špatný cholesterol“ – musí být roven nebo nižší než 4 mmoI/l.
7, Hladina cukru v krvi
Hladinu cukru v krvi lze změřit pomocí jednoduchého krevního testu, který kontroluje hladinu glukózy, a slouží k odhalení prediabetu a diabetu typu 2.
- Za normální se považuje hodnota menší než 42 mmol/mol.
- Při hodnotě mezi 42 a 47 mmol/mol je indikována hyperglykémie nebo prediabetes.
- Pokud je číslo vyšší než 48 mmol/mol, může to znamenat, že máte cukrovku.
K dosažení správné hladiny cukru v krvi se doporučuje zdravá strava. U pacientů s diabetem typu 2 je vhodné snížit příjem cukru, tuku a soli.