Poruchami spánku trpí čím dál víc lidí
Nemůžete večer usnout? Probouzíte se několikrát za noc nebo jste každý den vzhůru časně ráno a už se vám nedaří zabrat? Poruchy spánku mají různé formy, mají dopad na denní aktivity člověka a mohou se podepsat i na jeho zdraví.
Narušený a nedostatečný spánek není jen o probdělých nocích, ale zabraňuje regeneraci těla a způsobuje nepříjemné potíže, které omezují běžnou denní aktivitu. Lidé trpící poruchami spánku jsou přes den ospalí, mají poruchy pozornosti a paměti, potíže se soustředěním a často bývají také podráždění.
Poruchy spánku
Když člověk trpí poruchou spánku, znamená to, že se jeho spánek odlišuje od normálu a v důsledku toho je narušena jeho kvalita. Většina poruch spánku má dočasný charakter, ale počet dlouhotrvajících potíží se spánkem v populaci stále roste.
Spánkové poruchy můžeme rozdělit na insomnii (snížená kvalita nebo délka spánku), parasomnii (narušení spánku) a hypersomnii (nepřiměřeně dlouhá doba spánku).
Insomnie neboli nespavost
Nespavost je porucha spojená nedostatkem kvalitního spánku. Může se projevit pocitem nevyspání, dlouhým usínáním, které trvá více než 20 minut, přerušovaným spánkem nebo předčasným ranním probouzením. V důsledku nespavosti trpí lidé únavou, poruchami paměti a koncentrace, zvýšenou podrážděností, změnami nálad, bolestmi hlavy a zažívacími problémy.
Nespavost podle doby trvání
Přechodná
- trvá v řádu několika dnů až týdnů a odezní přibližně do dvou měsíců
- obvykle je způsobená přemírou stresu a problémy, které se vyskytnou v práci nebo doma
- podle odborníků krátkodobé poruchy spánku nebývají vážnějším problémem a lze se s nimi postupem času vyrovnat
- může mít vliv na denní fungování člověka
Chronická
- může člověka sužovat i několik let a významně se podepsat i na jeho zdraví
- je to závažná porucha a měla by být léčena pod dohledem lékaře
- nebývá vždy jednoduché odhalit původce dlouhodobé nespavosti
- mezi nejčastější příčiny patří stres, psychické potíže či psychické onemocnění
- způsobena může být i řadou nemocí a úrazy spojenými s pobytem na lůžku, chronickou bolestí, poruchami dýchání nebo nedostatkem pohybu.
Při chronické nespavosti je vhodné neodkládat návštěvu lékaře, nechat si provést diagnostiku spánkové poruchy a zahájit její léčbu.
Homeopatie může pomoci s různými obtížemi
Vhodnou cestu k léčbě lehkých poruch spánku představují homeopatické léky. Jsou bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.
O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.
Boiron přípravky
Sédatif PC® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti a emočního napětí a k léčbě lehkých poruch spánku. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Sédatif PC®
- Homeopatický léčivý přípravek.
- Je vhodný k léčbě úzkosti a emočního napětí, které se projevují neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace, a k léčbě lehkých poruch spánku.
- Užívat jej mohou i rizikové skupiny pacientů, jako jsou těhotné ženy, malé děti a senioři.
- Je nenávykový a neovlivňuje pozornost během dne, což ocení např. řidiči nebo studenti.
- Je bez lékových interakcí, takže jej mohou užívat současně s jinými léky či doplňky stravy.
- Tablety se rychle rozpouštějí v ústech, není třeba je zapíjet.