Letní teploty atakují svá maxima, a to nejen během dní, ale také během nocí. Tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20° Celsia, v Česku s každým rokem přibývá. Tento jev mají na svědomí klimatické změny a také efekt tzv. tepelných ostrovů, které se tvoří zejména v centrech měst s hustou zástavbou. Tropické noci mají zásadní vliv na organismus a narušují kvalitu spánku. Jak se s nimi vypořádat, abychom se vyspali se co nejlépe?
Ideální ke spánku jsou teploty do 20°C. Vychladit a vyvětrat prostory ve vyhřátých domech je během letních měsíců a trvajících tropických teplotách téměř nemožné. Komfortní spánek tak bývá pro řadu lidí během léta nedosažitelný. Přinášíme tipy, jak si spánek v horkých dnech zpříjemnit a vyhnout se probdělým nocím. Vznikly ve spolupráci s Dr. Géraldem Kierzekem, lékařským ředitelem francouzského lékařského webu Doctissimo.
Vlažná sprcha
Před spaním je vhodné si dát vlažnou sprchu, která pomůže tělo před odpočinkem ochladit. Je třeba se vyvarovat sprše ledové, aby organismus nedostal teplotní šok.
Dostatečná hydratace
Na přísun tekutin je potřeba myslet i během tropických nocí. Vhodné je doplnit tekutiny před ulehnutím do postele a sklenici vody mít po ruce pro případ, že by žízeň přišla během noci.
Zvolte na léto správné lůžkoviny
Materiál prostěradel a povlečení má zásadní vliv na to, zda se budete v noci potit či nikoliv. Pro letní měsíce je vhodné volit lehké bavlněné materiály a také slabé deky. V extrémním horku jako přikrývka dobře poslouží obyčejné prostěradlo, které můžete před spaním lehce pokropit vodou.
Zajistěte cirkulaci vzduchu
Vhodné je po západu slunce prostor ložnice vyvětrat. Nejlepší je vytvořit průvan otevřením protějších oken bytu, které mohou zůstat otevřené po celou noc a příjemně prostor ochladit. Dobré je také použít ventilátor, který by však neměl být během noci přímo namířený na spící osoby.
Mějte během dne zatažené rolety
Aby se prostor bytu a ložnice během dne příliš nezahřál, je potřeba zamezit přístupu tepla a slunečních paprsků. Přes den je potřeba zavřít okna a zatemnit je závěsy, roletami či okenicemi. Ideální je, udělat to hned brzy ráno po vyvětrání celého bytu, protože jedině tak se podaří v interiéru zachovat příjemné teploty.
Jezte lehkou stravu
Během horkých dní je třeba volit lehká a snadno stravitelná jídla, která jsou ideálně s vyšším obsahem vody. Skvěle se hodí syrová zelenina, ovoce nebo polévky.