logo boiron
slunce, UV záření, UV index, fototypy, opalování

UV paprsky, UV index a fototypy

Dermatologie
Čas k přečtení: 5 min

Ultrafialové záření je součástí slunečního světla, snadno proniká do lidské pokožky a může pro ni představovat zdravotní riziko. Důležitým faktorem je hodnota tzv. UV indexu, která popisuje aktuální intenzitu UV záření na zemském povrchu. Při zvážení rizik spojených s pobytem na slunci je potřeba brát ohled také na fototyp pokožky daného jedince – každý je totiž vůči UV záření jinak odolný.

slunce, UV záření, UV index, fototypy, opalování, děti

Co jsou UV paprsky

Ultrafialové paprsky se dělí do tří kategorií se specifickými vlastnostmi a účinky:

UVA paprsky – pronikají do nejhlubší vrstvy kůže, způsobují předčasné stárnutí kůže, vrásky a mohou přispívat k rozvoji některých typů rakoviny kůže. Ovlivňují také pigmentaci kůže a způsobují okamžité opálení. UVA paprsky jsou přítomné po celý den a pronikají i skrze mraky a sklo.

UVB paprsky – pronikají pouze do horní vrstvy kůže, způsobují spálení kůže, puchýře a přispívají k rozvoji rakoviny kůže včetně melanomu. UVB záření je klíčové pro syntézu vitamínu D v kůži, je nejintenzivnější mezi 10. a 16. hodinou, je částečně blokováno mraky a neprochází sklem.

UVC paprsky – jsou nejnebezpečnější, ale nedosahují povrchu Země díky absorpci ozónovou vrstvou.

slunce, UV záření, UV index, fototypy, opalování, léto, moře

UV záření a jeho účinky


Pozitivní účinky

 • Syntéza vitamínu D: UVB záření stimuluje produkci vitamínu D v kůži, který je nezbytný pro zdraví kostí a imunitní systém
 • Léčba některých kožních onemocnění: fototerapie s UV zářením může být použita k léčbě stavů jako alergie na slunce, lupénka apod.


Negativní účinky

 • Spálení kůže: nadměrné vystavení UVB záření může vést ke spálení kůže, což způsobuje zarudnutí, bolest a případně puchýře
 • Stárnutí kůže: dlouhodobé vystavení UVA záření způsobuje předčasné stárnutí kůže, vrásky a ztrátu elasticity
 • Rakovina kůže: opakované a intenzivní vystavení UV záření, zejména UVB, je hlavní příčinou rakoviny kůže, včetně melanomu, bazocelulárního karcinomu a spinocelulárního karcinomu
 • Oční poškození: UV záření může způsobit oční problémy jako šedý zákal nebo sluneční slepota
slunce, UV záření, UV index, fototypy, opalování, hory

Co znamenají UV indexy

Pro měření intenzity slunečního záření slouží tzv. UV index. Čím vyšší index, tím důležitější je chránit se před sluncem, i když jsou mraky a mlha. V Evropě dosahuje UV index obecně v létě úrovně řádově 7 nebo 8, což odpovídá velmi vysokému indexu, ale ve vysokých horách nebo v tropech může překročit 10, což odpovídá extrému. Intenzitu záření zvyšují světlé povrchy jako písek, voda nebo sníh.

 

Fototyp: ukazatel míry rizika při vystavení se slunci

Klasifikace fototypů je stanovena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a definuje různé typy pleti neboli „fototypy“. Znalost vlastního fototypu umožňuje lépe odhadnout míru rizika při vystavení se UV záření. Fototypů je celkem 6 a odpovídají 6 typům pleti a barvám očí a vlasů. Čím slabší je fototyp, tím více se musíte chránit před sluncem. Proto se doporučuje zvláštní ostražitost, pokud máte světlou pleť a zrzavé nebo blond vlasy, stejně jako potíže s opalováním.

fototypy, opalování, UV paprsky, ochrana, UV index

Fototypy

 • Fototyp I - velmi světlá pleť, blond nebo zrzavé vlasy, modrozelené oči - nikdy se neopálí a velmi snadno se spálí
 • Fototyp II - světlá pleť, blond, zrzavé nebo hnědé vlasy, zelenohnědé oči - opálí se jen velmi mírně a snadno se spálí
 • Fototyp III - středně světlá pleť, kaštanové nebo hnědé vlasy, hnědé oči - opaluje se postupně a občas se spálí
 • Fototyp IV - tmavý odstín pleti, hnědé/černé vlasy, hnědé/černé oči - snadno se opálí a jen zřídka se spálí
 • Fototyp V - velmi tmavá pleť, černé vlasy, černé oči - opálí se rychle a hodně, velmi zřídka se spálí
 • Fototyp VI - černá kůže, černé vlasy, černé oči - nikdy se nespálí


I při vysokém fototypu se doporučuje používat ochranu před sluncem, protože před vznikem rakoviny kůže není chráněn nikdo.

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.

Boiron přípravky na ošetření kůže po vystavení slunečnímu záření

Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

CICADERMA® je tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný při podráždění kůže, povrchových poraněních malého rozsahu (malé řezné rány, trhliny, praskliny, odřeniny), drobných popáleninách, solárním erytému, a při poštípání hmyzem.

Léčivý přípravek mohou používat děti od 3 let, dospívající a dospělí.

Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.