logo boiron

Bodnutí, pokousání a poštípání hmyzem

Dermatologie
Čas k přečtení: 5 min

Drobné poranění doprovázené pálením, svěděním, otokem a zčervenáním. Scénář, který při letních pobytech venku zažíváme dennodenně. Pokousání, poštípání nebo bodnutí hmyzem patří mezi běžné letní potíže a jejich nepříjemné účinky mohou přetrvávat až několik dní.

V létě nás mohou potrápit rozličné druhy hmyzu - včely, vosy, komáři, klíšťata nebo hmyz, který sami ani nedokážeme nebo nemůžeme určit. Příznaky poštípání, kousnutí nebo bodnutí hmyzem jsou různé – závisí nejen na jejich původci, ale také na citlivosti každého jedince.

Příznaky bodnutí, pokousání a štípnutí hmyzem

·       zarudlá ranka

·       otok

·       svědění

·       pálení

V případě vyšší citlivosti organismu může bodnutí hmyzem způsobit alergickou reakci, která může být doprovázená únavou, zduřením uzlin a velkým otokem či výsevem kopřivky po celém těle. V případě silnější alergické reakce je nutné vyhledat co nejdříve lékaře. Stejně tak je nutné se na lékařskou pomoc obrátit při podezření na infekční kousnutí, kdy je potřeba včas nasadit správné léky, aby se infekce nerozšířila dál do těla.

dapis gel, komar, kousnuti hmyzem, svedeni

Pro člověka nebezpečný hmyz

 • komár

Reakce na poštípání od komára bývá obvykle mírná a obejde se bez větších zdravotních komplikací. Rána zarudne, objeví se pupínek o velikosti až jeden centimetr a okolí vpichu začne nepříjemně svědit či pálit.

 • včela

Při bodnutí včelou je potřeba co nejrychleji odstranit žihadlo a následně můžeme použít octový obklad nebo chladivou mast na otoky a svědění.

 • vosa

Vosy žihadlo v místě vpichu nezanechávají a mohou bodnout i opakovaně. Standardně nastává v místě bodnutí červený otok, který je doprovázený bolestí a pocitem svědění. 

 • klíště

Klíště je nutné co nejrychleji odstranit – ať už pinzetou, nebo například vyviklat vatovou tyčinkou či sirkou, a poté místo vydezinfikovat. Místo přisátí je potřeba sledovat, pokud se po několika dnech v jeho okolí objeví červená ohraničená skvrna, je nutné vyhledat lékaře, aby se vyloučila vážná infekční nákaza.   

 • ovád

Kousnutí od ováda je velmi bolestivé. Ovádi vpustí do místa kousnutí látku, která brání srážení krve, a proto po štípnutí často zůstane krvavá ranka a okolo kousnutí vyskočí červený svědivý pupen. Ránu je třeba vydezinfikovat a postižené místo neškrábat. 

 •  muchnička

Po kousnutí muchničkou může zůstat na kůži malá krvavá ranka. Později místo oteče a silně svědí, protože sliny muchniček obsahují agresivní látky. Tato reakce se ale může projevit až za 2-3 dny po štípnutí. Silné svědění a otevřená ranka jsou rizikem pro průnik infekce, která může vést i k závažným komplikacím.

Jak správně rány od hmyzu ošetřit

 • postižené místo vydezinfikovat nebo omýt vodou a mýdlem
 • na místo položit studený obklad
 • ke zmírnění příznaků použít vhodný krém či gel - postižené místo zchladí, zklidní a pomůže předejít nepříjemnému otoku a předchází případným zánětům kůže
 • postižené místo neškrábat a udržovat ho v čistotě
 • v případě alergické reakce je vhodné použít v lékárně volně prodejné antihistaminikum, které tlumí alergické projevy (je nutné pozorně si přečíst příbalový leták)
 • u silnější alergické reakce či při podezření na infekční kousnutí je nutné co nejdříve vyhledat lékaře
 • v případě bodnutí vosou, včelou či ovádem v oblasti obličeje, krku či dutiny ústní je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, případný otok může ohrozit život postiženého

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.

Boiron kosmetický přípravek při mírných projevech svědění

VŽDY ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI PŘÍPRAVKU

Dapis® Gel - zklidňující gel při mírných projevech svědění

Při mírných projevech svědění po bodnutí, poštípání či pokousání hmyzem je vhodné použít DAPIS® GEL. Obsahuje extrakt z rojovníku bahenního (Ledum palustre), který se používá pro zklidnění mírného svědění. DAPIS® GEL je kosmetický přípravek bez konzervačních látek, parabenů a parfemace. Dobře se roztírá, rychle se vstřebává a nezanechává na pokožce mastný film. Je určen pro dospělé a děti od 1 roku.