Spálení od sluníčka je velmi bolestivé a nepříjemné. Pokožka po nadměrném vystavení UV záření bývá zarudlá, bolestivá, oteklá a v závažnějších případech se na ní mohou tvořit i puchýře. Jak poškozená místa léčit a zmírnit příznaky popálenin?
Péče po spálení sluncem
1. Když zjistíte, že jste to s dávkou slunce přehnali a pokožka je spálená, je třeba se ihned přesunout do stínu nebo do interiéru, aby nedošlo k dalšímu poškození kůže.
2. Popálená místa je vhodné ochladit. Provést to můžete pomocí studených vlhkých obkladů, které na postiženou oblast přiložíte na 10-15 minut, nebo si dopřát chladnou koupel či sprchu (neměly by být ledové). Pro ochlazení se dá použít i led, ten však zabalte do látky nebo ručníku a nepřikládejte ho přímo na pokožku.
3. Kůže po spálení potřebuje hydrataci. Dobře poslouží hydratační krém, aloe vera gel či šetrné přípravky na obnovu kůže. Není vhodné nanášet na postižená místa přípravky obsahující alkohol, které naopak mohou kůži vysušit.
4. Hojení popálené kůže velmi dobře podporují masti s obsahem měsíčku a třezalky.
5. Sluneční popáleniny mohou způsobit dehydrataci. Proto je třeba víc myslet na pitný režim a pít hodně vody, abyste tělo dobře hydratovali, a poškození se lépe hojilo. Vhodné je vyhnout se alkoholu a kávě, které organismus dehydratují.
Dokud se kůže úplně neuzdraví …
je třeba ji se zvýšenou opatrností chránit. Vyhýbejte se dalšímu slunci (zejména po ošetření přípravky s obsahem třezalky, která může zvyšovat citlivost pokožky vůči UV záření) nebo si postižená místa před sluncem zakryjte volným oblečením. Samozřejmostí je použití opalovacího krému s vysokým SPF, aby se zabránilo dalšímu poškození kůže.
Pokud máte rozsáhlé puchýře, popáleniny silně bolí a doprovází je horečka, zimnice nebo zmatenost, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Na lékaře se obraťte i v případě, že puchýře prasknou a objeví se infekce v podobě hnisu, zarudnutí či zvýšené teploty v postiženém místě.
Místa citlivá ke spálení od slunce
Na lidském těle je několik míst, která jsou ke spálení od slunce více náchylná a je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost a nezapomínat na ně:
- nárty – často je zapomínáme namazat
- čelo v linii vlasů a pokožka hlavy – jejich spálení zabrání pokrývka hlavy
- dekolt a ramena - mažeme je při pobytu u moře, ovšem stává se, že zapomeneme při pobytu ve městě
- lýtka – máme u nich často pocit, že na ně sluneční paprsky téměř nedopadají, opak je ale pravdou a při sportovních aktivitách se mohou bez namazání opalovacím krémem rychle spálit
Homeopatie může pomoci s různými obtížemi
O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.
Boiron přípravky na ošetření kůže po vystavení slunečnímu záření
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
CICADERMA® je tradiční rostlinný léčivý přípravek používaný při podráždění kůže, povrchových poraněních malého rozsahu (malé řezné rány, trhliny, praskliny, odřeniny), drobných popáleninách, solárním erytému, a při poštípání hmyzem.
Léčivý přípravek mohou používat děti od 3 let, dospívající a dospělí.
Použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výhradně na zkušenosti z dlouhodobého použití.