Hrozba jménem antibiotická rezistence
Opakované a nevhodné používání antibiotik přispívá ke vzniku bakterií, které jsou vůči těmto lékům odolné. Léčba některých infekcí je v důsledku toho stále obtížnější. Rozvážnějším používáním antibiotik může každý z nás pomoci chránit zdraví sebe i ostatních.
Antibiotická rezistence je schopnost bakterií odolávat působení antibiotik.Existují bakterie, které jsou přirozeně odolné vůči některým dostupným antibiotikům,jiné bakteriebývaly dříve citlivéna antibiotika, ale již nejsou, a některé bakterie se stalymultirezistentní, jinými slovy rezistentní vůči více druhům antibiotik. A existuje iněkolik vzácných bakterií, které jsou odolné vůči všem známým antibiotikům.
Příčiny antibiotické rezistence
Jako každý živý organismus se i bakterie snaží adaptovat, aby přežily a množily se navzdory nepříznivým vnějším vlivům v jejich prostředí. A pro bakterie představují hrozbu právě antibiotika. K masivnímu, opakovanému a nevhodnému užívání antibiotik u lidí a zvířat docházelo od 70. let 20. století a bakterie tato situace přiměla ke zrychlenému vývoji s cílem ochránit se. V posledních 20 letech je navíc rezistence vůči antibiotikům stále na vzestupu.
Bakterie jsou schopné ve chvíli, kdy jsou vystaveny antibiotiku, samy modifikovat své geny. Naučí se bránit, aby se staly odolné vůči působení léku. Přežívají proto antibiotickou léčbu a mají tendenci nahrazovat bakterie citlivé na antibiotika. Svou schopnost odolnosti vůči antibiotikům si udržují množením a mohou ji dokonce přenášet na jiné bakterie. Navíc obranné mechanismy, které získaly proti jednomu druhu antibiotik, jim mohou umožnit odolat i dalším druhům.
Koho se týká antibiotická rezistence
Nakazit se bakteriemi odolnými vůči antibiotikům může kdokoliv bez ohledu na věk nebo zdravotní stav. Každý z nás navíc může na své okolí odolné bakterie i přenést. Proto může být rezistentními bakteriemi kontaminován každý, dokonce i ten, kdo nikdy antibiotika neužíval. K přenosu rezistentních bakterií často dochází dotykem rukou. Proto je důležité dodržovat správnou hygienu.
Důsledky antibiotické rezistence pro zdraví
Antibiotická rezistence komplikuje léčbu některých infekcí. Odolnější vůči antibiotikům je například bakterie E.coli, odpovědná za infekce močových cest. Komplikovanější ale kvůli rezistenci antibiotik může být i léčba vážnějších stavů, jako je zápal plic nebo meningitida.
Ve chvíli, kdy se člověk nakazí rezistentními bakteriemi, má lékař problém najít správné antibiotikum. Infekce trvá déle a může vést k dalším komplikacím, někdy i smrti. Antibiotika užívaná při rezistentní infekci jsou také spojena s větším rizikem nežádoucích účinků, včetně antibiotické rezistence.
Nárůst antibiotické rezistence je znepokojivý zejména pro nejzranitelnější osoby (starší lidé, nemocní lidé, těhotné ženy, kojenci atd.) a ohrožuje také úspěšnost lékařských postupů. Složité chirurgické zákroky jako jsou transplantace nebo inovativní chemoterapie se totiž bez účinné antibiotické léčby neobejdou.