logo boiron
sedalia stres

Stres jako součást dětského světa

Stres & Spánek
Čas k přečtení: 5 min

Ve světě dospělých číhá na každém kroku. Stres a emočně vypjaté situace však ve velkém prožívají i děti. Stresové stavy jsou pro ně mnohem náročnější, a to zejména kvůli tomu, že si většinou samy se stresem neumí poradit. Situací, které jsou pro dětskou psychiku obtížné, je v dětském světě mnoho. Může jít o stěhování, nástup do školky nebo školy, problémy v rodině nebo v dětském kolektivu či jednoduše jen nové neznámé situace.

stres

Nadměrnému stresu u dětí je třeba předcházet

Základem pro psychickou pohodu dítěte je otevřená komunikace s rodičem. Je velmi důležité se zajímat o to, co dítě prožívá, jak se cítí a z čeho má obavy. Děti často nedokážou říci, co je trápí, a neumí své problémy pojmenovat. Pokud ale máte pocit, že dítě něco trápí a je stresováno, je vhodné mu věnovat čas, pokusit se najít k němu cestu a odkrýt příčinu jeho starostí a obav. 

Příznaky stresu

To, že je dítě ve stresu, lze poznat z jeho chování. Nejčastěji psychickou nepohodu odhalí tyto příznaky:

Změna v chování dítěte

Neschopnost soustředit se

Projevy smutku a častý pláč

Špatný spánek, zlé sny a strach ze tmy

Stravovací extrémy – přejídání nebo nechutenství

Bolesti břicha

Počurávání, okusování nehtů, tiky

sedalia stres

Rodič jako bezpečný přístav

Dospělí by měli před problémy dnešního světa děti chránit a sdílet s nimi pouze informace úměrně jejich věku. Prospěšné není ani stavění dětí před neřešitelná rozhodnutí a kladení přemrštěných nároků. Důležitá je rovnováha. Aby dítě pochopilo, co je důležité, a kvůli čemu už opravdu není potřeba se trápit. Rodič by měl být partnerem, na kterého se dítě může obrátit, důvěřovat mu a se svými obavami a strachy se kdykoliv svěřit.

Spouštěče stresu u dětí

Nástup do školy/školky

Přetížení mimoškolními aktivitami

Ztráta blízké osoby

Problémy v dětském kolektivu

Problémy v rodině/rozvod rodičů

Narození sourozence

Poruchy učení

Vysoké nároky rodičů

Nedostatek citu a lásky v rodině

Zcela nové a neznámé situace

V případě, že si nevíte rady a příznaky stresu u dítěte přetrvávají, je vhodné vyhledat odborníka, který pomůže najít nejvhodnější řešení, jak dítěti od stresu pomoci.