logo boiron

Když rostou zoubky

Miminka & Děti
Čas k přečtení: 5 min

Často pláče, špatně spí, je rozmrzelé a nemá chuť k jídlu? K tomu neustále sliní, strká si všechno do pusy a má nateklé dásničky? Vše nasvědčuje tomu, že vašemu miminku začínají růst zoubky. Přinášíme několik rad, jak zmírnit nepříjemné příznaky, které klubání zoubků provázejí.

zdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

Kdy zoubky začínají růst

Růst mléčných zubů je dlouhodobý proces a u každého dítěte se liší. První zoubky se začínají prořezávat mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte a mléčný chrup bývá kompletní většinou do 3. roku života. Každý nový zoubek se však dásní prořezává přibližně 8 dní, což znamená, že miminko čeká potenciálně 160 dní, které pro něj nemusejí být kvůli růstu zubů právě nejpříjemnější.

 

Mléčný chrup přehledně

Mléčných zubů mají děti celkem 20. Jako první se prořezávají řezáky, které slouží k ukusování jídla, následují první stoličky, které umožňují jídlo rozkousat a rozmělnit. Další v pořadí jsou špičáky, které jsou hodně pevné a jejich úkolem je trhání potravy, a jako poslední se klubou druhé stoličky.

 

Nejčastější potíže

Kromě toho, že je dítě přecitlivělé, vzteklé a špatně spí, může mít růst zubů u některých jedinců i řadu dalších projevů. Objevit se může průjem nebo zvýšená teplota, která obvykle nepřechází v horečku, a bývá zpravidla nižší než 38 °C. Dáseň kolem klubajícího zoubku bývá zarudlá, nateklá a bolestivá a často se u dětí objevují i zarudlé tváře. Děti hodně sliní a mají potřebu kousat do všeho, co se jim dostane pod ruku.

zdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

JAK ZMÍRNIT PŘÍZNAKY

 Jemné masáže dásní - uleví od bolesti a je vhodné je prstem namočeným v kokosovém oleji, aby byl povrch kluzký

Chladivé obklady - uleví od bolesti a pomohou zmírnit otok dásně, vhodné je na opuchlé tváře přiložit kapesník namočený ve studené vodě, nebo v lednici vychlazený speciálním gelovým polštářkem, který je potřeba vložit do látkového obalu

Dětská kousátka - poslouží k masáži dásně a odvedou pozornosti dítěte od bolesti, některá obsahují chladivý gel, který je možné vychladit v lednici a zklidnit tak překrvené dásně

Bylinné čaje – zmírní bolest a pomáhají hojit rány, nejvhodnější je heřmánkový nebo šalvějový a děti je neslazené mohou popíjet během dne, nebo jimi lze jejich dásně potíratzdroj foto: istockphoto.com

zdroj foto: istockphoto.com

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

 

Vhodnou cestu k úlevě a zmírnění potíží spojených s růstem zubů u kojenců a batolat představují homeopatické léky. Jsou bez omezení věku, bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.

 

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.