logo boiron
arnica montana, arnika, sber, ruce

Jak BOIRON vybírá suroviny pro výrobu homeopatik

Homeopatie
Čas k přečtení: 5 min

BOIRON vyrábí homeopatické léčivé přípravky z celé řady různých základních látek. Většina surovin je rostlinného původu (51 %), následují je látky minerálního a chemického původu (29 %) a látky původu živočišného (20 %). Správná identifikace druhu a zajištění kvalitního sběru surovin je pro společnost BOIRON a její léčivé přípravky klíčová.

arnica montana, arnika, sber,, pytel, květy, listy

Homeopatika rostlinného původu 

Všechny rostliny, které BOIRON zpracovává, musí projít mnoha testy a kontrolami, které podléhají přísným normám a nařízením:  

Botanická kontrola  - prohlédnutí rostliny a ověření druhu rostliny pomocí botanického klíče.  

Organoleptická kontrola  - prověření, zda je přijatá šarže nezávadná (bez nemocí, bez škůdců) a čistá (bez cizích příměsí).  

Fyzikální a chemická kontrola  - zjištění, zda jsou v surovině obsaženy všechny léčivé látky vyžadované lékopisem, a změření poměru hlavních složek. 

 

70-80 % rostlin je čerstvá 

Většina rostlin je zpracováváno v čerstvém stavu a všechny kontroly je proto potřeba provést neodkladně.  

„Dle pokynů musí být každá rostlina, která k nám přijde v čerstvém stavu, zpracována do 48 hodin,“ vysvětluje Khalil Taoubi, vědecký pracovník ze společnosti BOIRON, výrobního střediska v Messimy a dodává: „Když je to tedy možné, začneme s kontrolami co nejdříve, co nám rostliny do výrobny přivezou.“ 

arnica montana, arnika, sber, lide, louka, kvety

Rostliny od pěstitelů i z volné přírody 

Ke zpracování dodává rostliny do výrobního střediska BOIRON řada pěstitelů, se kterými má společnost mnohaleté vztahy. Na místa sběru rostlin chodí pravidelně kontrolní inspektoři a dohlíží na semínka, růst rostlin, kvalitu půdy i na to, čím jsou rostliny hnojeny.  

„Když bereme rostliny od dlouholetého pěstitele, který ví, co pěstuje, tak není práce s určováním tak velká. U rostlin ze sběru z divoké přírody je riziko, že jde o nějaký jiný druh rostliny nebo že by mohl být něčím kontaminován, mnohem větší, takže děláme makroskopický i mikroskopický rozbor rostliny, abychom měli jistotu, že je to opravdu ta, kterou chceme využít pro výrobu léků,“ uzavírá Taoubi.  

Při zajišťování látek rostlinného původu spolupracuje BOIRON s přibližně 30 profesionálními botaniky, jejichž cílem je nejen udržitelnost a monitorování původu rostlinných látek, ale také ochrana životního prostředí a biotopů. Homeopatické léčivé přípravky vyrábí BOIRON ve dvou francouzských výrobních závodech – v Messimy a Montévrainu.   

Všechny léčivé přípravky se vyrábějí v laboratořích ve Francii a nejinak tomu je i s původem výchozích surovin, které až na malé výjimky všechny pocházejí z Francie.