logo boiron
homeopatie, vyzkum v homeopatii, laborator

Homeopathy Research Institute

Homeopatie
Čas k přečtení: 10 min

Homeopathy Research Institute: instituce, která se věnuje kvalitním výzkumům v homeopatii Má na starosti šířit povědomí o vysoce kvalitních výzkumech z oblasti homeopatie a zajišťovat spolupráci a sdílení vědeckých poznatků mezi jednotlivými vědeckými týmy z celého světa. Homeopathy Research Institute (HRI) sídlí v Londýně a vznikl na konci 90. let minulého století.

homeopatie, vyzkum v homeopatii, laborator, monokomponenty

Vznik Homeopathy Research Institute (HRI)

Vznik Homeopathy Research Institute (HRI) je spojen se jménem vědce, výzkumníka a fyzika dr. Alexandera Tourniera. Právě on stál u jeho zrodu a v současnosti je jeho výkonným ředitelem. Homeopatie ho začala zajímat v okamžiku, kdy s ní sám měl osobní zkušenost a zjistil, že je funkční. Rozhodl se homeopatii podpořit a zaměřil se na výzkum v oblasti této léčebné metody. Už přes 20 let se na mezinárodní úrovni věnuje výzkumu a předávání exaktních informací mezi vědeckými týmy. Výsledkem toho je velké množství kvalitních studií, které ukazují, že homeopatie funguje. 

homeopatie, vyzkum v homeopatii, laborator, mikroskpo, vedkyne

Klinické studie vs. základní výzkum 

V oblasti homeopatie existuje velké množství kvalitních klinických studií, které dodávají hmatatelné důkazy a prokazují účinnost homeopatických léčivých přípravků. Zkoumání probíhá v reálném životě pacientů, a kromě účinnosti klinické studie potvrzují i další fakta: homeopatické léky jsou pro pacienty bezpečné a dobře je snáší. 

V rámci základního výzkumu je v laboratořích zkoumán mechanismus účinku homeopatických léčivých přípravků. „V laboratořích v Bernu studujeme procesy dynamizace a snažíme se chápat fyzikálně-chemické vlastnosti homeopatických roztoků. Zabýváme se také biologickým účinkem jednotlivých homeopatických ředění,“ přibližuje Tournier.     

Celkově bylo klinických studií a prací ze základního výzkumu zveřejněno kolem 7 000, dohledatelné jsou např. na vědeckém serveru https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

tuba, homeopatie, vyzkum v homeopatii,

Výzkumné týmy napříč světadíly 

Výzkumem v oblasti homeopatie se zabývají vědecké týmy ve vědeckých institucích a na univerzitách po celém světě. V Evropě se jím zabývají vědci ve Francii, Velké Británii, Švýcarsku (Bernský institut), Německu (Berlín), Rakousku (Vídeň) a Itálii (Bologna). HRI má propojené vědecké postupy a výsledky také s vědci v USA a pozadu nezůstává ani Střední a Jižní Amerika, kde vědecké týmy pracují na výzkumu homeopatie v Mexiku, Brazílii a Chile. 

„Významným partnerem v oblasti výzkumu v homeopatii je i Indie, kde je tato metoda velmi populární také mezi pacienty. Jsou zde zajímavé výzkumné programy a s kolegy z Indie velmi úzce spolupracujeme,“ uzavírá Tournier.  

Dr. Alexander Tournier, fyzik, Homeopathy Research Institute

Dr. Alexander Tournier je fyzik a bývalý spolupracovník britského výzkumného centra CancerResearch, absolvoval Imperial College, Cambridge University a je držitelem doktorátu z německé univerzity v Heidelbergu. Homeopathy Research Institute pod jeho iniciativou vznikl s jediným cílem – podporovat vysoce kvalitní výzkum nejen v Evropě, ale i v zámoří. Více informací o výzkumu v oblasti homeopatie je možné dohledat na stránkách https://www.hri-research.org .