logo boiron

Průzkum: Jak maminky řeší zdravotní potíže u malých dětí

Zdravotní obtíže se nevyhýbají ani nejmenším dětem. Miminka se mohou potýkat s řadou méně závažných, nebo i závažnějších problémů již od narození. Většinou jde o obtíže pro toto období typické. Nejčastěji jde o novorozeneckou koliku, první nachlazení v podobě rýmy nebo potíže při růstu zoubků. Jak rodiče malých dětí přistupují ke zdravotním obtížím svých dětí a jaké volí přípravky pro jejich léčbu?

Podle průzkumu společnosti Ipsos Healthcare z března 20241 jsou maminky malých dětí na obtíže spojené s novorozeneckou kolikou, růstem zoubků a rýmu připravené – v domácí lékárničce mají vždy alespoň jeden přípravek na danou problematiku.

Výběr léčivého přípravku pro děti

Při volbě léčivého přípravku je pro maminky klíčová jeho účinnost, s důrazem na rychlý nástup účinku, a také předchozí dobrá zkušenost s přípravkem. Dalšími významnými parametry při výběru léku jsou šetrnost, přírodní složení a doporučení odborníků (lékaři, lékárníci, popř. zdravotní sestry).

 

Předchozí pozitivní zkušenost je úzce spjata s vysokou loajalitou ke značce – v kategoriích dětské koliky a růstu zoubků mají matky nejčastěji jednu hlavní značku, které jsou věrné. U rýmy a nachlazení je obvyklé střídání 2-3 značek.

Homeopatie jako šetrná volba pro nejmenší děti

Obtíže spojené s novorozeneckými kolikami a růstem zoubků si maminky poměrně silně spojují s užíváním homeopatik. U rýmy a nachlazení ale dávají prostor i jiným přípravkům, a to také kvůli tomu, že v této kategorii je na trhu výrazně širší spektrum produktů. Velmi přínosná je pro maminky dle průzkumu léková forma v podobě jednorázových sterilních obalů, kdy dítěti aplikují přímo do úst předem nadávkované množství léku.

Kde maminky hledají informace  

Informace matky čerpají především od pracovníků ve zdravotnictví a z internetu. V rámci online zdrojů jsou nejvyhledávanějšími recenze přípravků. Čím je dítě starší, tím vyšší význam má pro volbu přípravku také okolí – rodina a jiné maminky.


1 Průzkum spotřebního chování českých maminek v rámci vybraných dětských zdravotních problémů, Studie CASI na reprezentativním vzorku českých matek, Ipsos Healthcare, březen 2024