logo boiron

BOIRON začíná se sběrem arniky horské

Má řadu blahodárných účinků. Arnika horská je léčivou bylinou používanou už od středověku. A právě nyní nastává období, kdy svými rozkvetlými a ......

datum vydání: 24. 6. 2022

Má řadu blahodárných účinků. Arnika horská je léčivou bylinou používanou už od středověku. A právě nyní nastává období, kdy svými rozkvetlými a nepřehlédnutelnými žluto-oranžovými květy barví stráně a pastviny vysoko v horách.

arnica montana kvet

Arnica montana neboli arnika horská či prha arnika je bylinou, kterou BOIRON používá pro výrobu homeopatických léčivých přípravků i kosmetických produktů. Léčivá je celá – od květů, přes stonek až po oddenky. A právě nyní přichází její čas. V červnu totiž začíná BOIRON na horských stráních ve Francii a v Německu s její sklizní. Sbírá se čerstvá, celá a kvetoucí rostlina, a to od června do července. Ručně se jejím sběrem zabývají profesionální sběrači, takže je zaručeno, že sběr bude proveden v té nejvyšší kvalitě.


„Sběrem arniky horské se každoročně zabývá 20 sběračů, kteří během letního období zajišťují přibližně 15 dodávek nasbírané byliny. Doba mezi sběrem a dodáním do laboratoří přitom nepřesahuje 72 hodin, takže je zajištěna čerstvost a kvalita nasbírané byliny,“ vysvětluje Edita Krchová, manažerka zdravotnického marketingu ze společnosti BOIRON CZ.

arnica montana kvet

Přísné vstupní kontroly

Poté, co se arnika horská přiveze do laboratoří, prochází třemi důkladnými kontrolami, kterými musí projít všechny suroviny rostlinného původu:

Botanická kontrola potvrdí identifikovaný druh rostliny

Organoleptická kontrola prověří, zda je přijatá šarže nezávadná (bez nemocí, bez škůdců) a čistá (bez cizích příměsí)

Fyzikální a chemická kontrola zjistí, zda jsou v surovině obsaženy všechny léčivé látky vyžadované lékopisem a změří poměr hlavních složek

Léčivé výtažky z arniky horské přidává BOIRON do jednosložkových i vícesložkových homeopatických léčivých přípravků. Bylina je také součástí kosmetického přípravku Arnigel®, zklidňujícího gelu, který má osvěžující a uklidňující účinky.

Arnigel tuba

Arnigel® je kosmetický přípravek určený pouze k vnějšímu použití.


Arnica Montana 5 - 30 CH je homeopatický léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě údaje uváděné na obale tohoto přípravku.