logo boiron

9 nejčastějších otázek ohledně užívání homeopatických léčivých přípravků

Používáte pravidelně homeopatii? Nebo teprve plánujete tuto léčebnou metodu vyzkoušet? Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně užívání homeopatických léčivých přípravků.

lekarka

1. Je snadné je užívat?

Nejčastější lékovou formou jsou u homeopatických léčivých přípravků granule a globule. Rozpouštějí se přímo v ústech, ideálně pod jazykem, a není potřeba je zapíjet vodou. Homeopatické léky ve formě sirupů, mastí apod. se podávají stejným způsobem jako většina ostatních léků.

2. Jaké je správné dávkování?

Pokud lékař či lékárník nedoporučí jiné dávkování, je nejčastěji používaná dávka 5 granulí 3x denně. U akutních stavů se homeopatické léčivé přípravky podávají ve vyšší frekvenci, v případě zlepšení stavu či prevence se frekvence podávání snižuje.  

3. Lze se homeopatik dotýkat prsty?

Vyvarovat se dotýkání homeopatických léků prsty je doporučováno hlavně z hygienických důvodů. Pro bezdotykové podávání homeopatických léků má BOIRON patentované speciální ampulky, ve kterých si snadno přesný počet granulek nadávkujete a z víčka nasypete přímo pod jazyk.

nemocny clovek, chripka

4. Před jídlem nebo po jídle?

Homeopatické léky je vhodné užívat ve chvíli, kdy máme čistou dutinu ústní, a to kvůli tomu, aby se lék dobře vstřebával. Nejméně čtvrt hodiny před a čtvrt hodiny po podání léku by se nemělo jíst, doporučuje se vynechat pití (kromě čisté vody), nekouřit a také si nečistit zuby.

5. Kdy zahájit léčbu?

V případě akutních stavů (např. při nástupu chřipky) je nejlepší zahájit léčbu ihned, jakmile se objeví první příznaky. Na počátku je vhodné homeopatické léky nasadit v dávkách několikrát denně, poté, co se zdravotní stav zlepší, je vhodné frekvenci dávek snížit.

6. Lze kombinovat s jinými léky?

Homeopatické léky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Při užívání homeopatie nejsou známy žádné kontraindikace s jinými léky či přípravky.

seniori

7. Komu lze homeopatické léky podávat?

U homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Většina homeopatických léků je díky tomu bez omezení vhodná pro všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné či kojící ženy nebo senioři.

8. Jak se podávají u dětí?

Homeopatické léky se dětem podávají stejným způsobem jako dospělým. U menších dětí, kterým by mohly granulky zaskočit, je praktické rozpustit léky s trochou vody ve sklenici nebo v lahvičce a nechat jim je popíjet během dne.

9. Mohou je užívat diabetici?

Homeopatické granule a globule obsahují sacharózu a laktózu.

- 5 granulí (běžná dávka) obsahuje 0,21 g sacharózy a 0,037 g laktózy

- jedno jednodávkové balení globulí obsahuje 0,85 g sacharózy a 0,15 g laktózy

U diabetiků doporučujeme poradit se s lékařem, aby určil nejvhodnější lékovou formu a její dávkování.