logo boiron
sedalia stres

Jak pomoci dětem od stresu

Stres & Spánek
Čas k přečtení: 5 min

Stresové situace působí na každého jedince rozdílně. Hranice, kdy dítě daná situace povzbudí a kdy ho naopak uvrhne do nejistoty a zoufalství, je těžko identifikovatelná. Záleží nejen na individuální povaze každého dítěte, ale také na okolnostech a jeho psychickém rozpoložení.

sedalia stres

Nedejte stresu šanci

Snazší to v životě mají lidé, kteří se dokáží nad náročné situace povznést. Proto je vhodné odolnost dětí vůči stresu posilovat.

Pohyb na čerstvém vzduchu je lékem na všechny chmury. Zapojte se do aktivit s dětmi.  Endorfiny vám pomohou navodit dobrou náladu a díky společným zážitkům se upevní i váš vzájemný vztah.

Velmi prospěšní jsou pro dětskou psychiku domácí mazlíčci. Děti s nimi mohou trávit volný čas, starat se o ně, mazlit se s nimi a v jejich přítomnosti se od starostí odreagovat.

Podceňovat se nesmí ani mazlení s rodiči. Pravidelná objetí umí zázraky – navodí pocit bezpečí, jsou projevem lásky a díky nim se dostaví na obou stranách dobrá nálada.

Smích a pozitivní nálada by měla být základem každé rodiny. Zkuste starosti brát méně vážně a nepodléhat negativním emocím. Nastavení rodičů se totiž odráží v chování a náladách dítěte, a to aniž byste museli o svých pocitech otevřeně mluvit.

Dítě zbytečně nepřetěžujte a nezahrnujte mimoškolními aktivitami, jejichž zvládnutí by mohlo být nad jeho síly. Dejte mu prostor pro odpočinek.

Nesnažte děti chránit před všemi drobnými neúspěchy. Čím dříve zjistí, že život není jen o hezkých zážitcích, tím rychleji a snadněji se budou umět s realitou všedního života sžít a brát ji s nadhledem.

sedalia stres

Když je starostí a stresu příliš

V případě, že na dítěti pozorujete změny v chování, špatné soustředění, nespavost nebo časté noční buzení s pláčem, je pravděpodobné, že jedná o projevy nahromaděného stresu. Jde o signály, že dítě přestává zvládat své starosti, a je potřeba mu s nimi pomoci, aby opět našlo svoji rovnováhu.

Komunikujte – buďte pro dítě parťákem, kterému může důvěřovat. Přestože některé děti neumí pojmenovat, co je trápí, je potřeba jim naslouchat a snažit se najít příčinu problému.

Buďte oporou – dejte dítěti jasně najevo, že jste na jeho straně, že jeho starosti berete vážně a že je společně zvládnete.

Hledejte řešení – zkuste společně mluvit o tom, co by daný problém pomohlo odlehčit nebo ho odstranit. Naplánujte si, co společně pro jeho řešení uděláte.

Zpomalte – dítě nepřetěžujte, zvolte lehčí program a aktivity, které dítěti pomohou si trochu odpočinout.

Omezte online svět – dejte přednost aktivitám v kolektivu kamarádů před vysedáváním dítěte u obrazovky.

Nastavte si své rituály – které vás budou společně bavit a u kterých s dítě odreaguje. Můžete chodit pravidelně do bazénu, společně vařit nebo si jednou týdně udělat filmový večer.

Zpestřete jídelníček – o jídlo, které dětem od stresu pomůže – avokádo, vlašské ořechy, banány, pomeranče, chřest nebo kvalitní hořká čokoláda. 

Homeopatie může pomoci s různými obtížemi

Vhodnou cestu k léčbě nezávažných úzkostných stavů jako je nervozita, neklid a podrážděnost, a lehkých poruch spánku u dětí představují homeopatické léky. Jsou bez známých nežádoucích účinků a mohou se kombinovat s jinými léky či doplňky stravy.

 

O výběru homeopatického léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem proškoleným v homeopatii. Pouze odborník může navrhnout vhodnou léčbu homeopatickými léky, a to samostatně nebo jako doplněk klasické léčby. U homeopatie je velmi důležitý výběr homeopatického léku dle příznaků pacienta.