
Co nám naznačují dětské návaly vzteku
"Krize dvou let" neboli « terrible two »
Série negativních projevů: „ne!“, křik, pláč, kopání, bouchání, válení se po zemi, házení věcí, odmítání kontaktu… Záchvaty vzteku typické pro rané dětství se objevují obvykle kolem 18. měsíce a mohou trvat až do 3–4 let. Fáze známá jako terrible two je důležitým milníkem ve vývoji dítěte – a zároveň náročnou zkouškou pro rodiče.

První krok k sebeuvědomění…
Záchvaty vzteku jsou projevem první identity dítěte (druhá přichází v pubertě). Dítě se snaží vymezit vůči rodičům, uvědomuje si své místo ve světě, své potřeby a touhy – a dává je hlasitě najevo. Chce být samostatné a zkouší posouvat hranice. Touží dělat věci po svém – často jinak, než si přejí rodiče.
Par ici les parents
Retrouvez nos conseils et créez son mémo des 1ères fois
Votre enfant évolue de jour en jour… C’est le moment de commencer à remplir le mémo des premières fois pour ne rien oublier.

… Ale také projev nezralosti emocí
V tomto věku ještě některé části mozku nejsou dostatečně vyvinuté na to, aby dítě dokázalo své emoce regulovat. Emoce ho zaplavují a ono je neumí pojmenovat. Právě tento příval intenzivních pocitů a frustrace vede k výbuchům vzteku a odmítání spolupráce.
Některé děti jsou k záchvatům náchylnější – mohou být citlivější na okolní podněty nebo mít potíže s vyjadřováním. Děti, které ještě nemluví plynule, často neumí jinak vyjádřit nespokojenost než křikem.
Jak zvládat záchvaty vzteku?
Záchvaty vzteku ztěžují život celé rodině a neexistuje na ně žádné zázračné a univerzální řešení. Nabízíme vám však několik tipů, jak tuto náročnou fázi lépe zvládnout – pro vás i vaše dítě.
- Věnujte dítěti láskyplné chvíle plné objetí – fyzická blízkost uklidňuje.
- Upravte denní režim – dopřejte dostatek odpočinku a zkuste dřívější večeři, ještě předtím, než bude dítě úplně unavené.
- Vyhýbejte se hlučným místům, kde je mnoho stimulů (např. obchodním centrům, velkým akcím a oslavám o mnoha účastnících).
- Omezte cukr – může ovlivnit chování dítěte.
- Hýbejte se spolu – pohyb pomáhá uvolnit napětí.
Při záchvatu:
- Pomozte dítěti pojmenovat emoce: „Vidím, že jsi hodně rozzlobený…“
- Zůstaňte klidní – nekřičte, jinak bude dítě křičet ještě víc.
- Pokud se potřebujete uklidnit, na chvíli se vzdalte a zhluboka dýchejte – ale mějte dítě stále na očích.
Po záchvatu:
- Dítě pohlaďte nebo obejměte – i ono je z emocí rozhozené.
- Připomeňte mu hranice, které nesmí překračovat – je to pro jeho dobro.
- Povzbuďte ho, aby zkusilo popsat, proč se zlobilo.
- Vysvětlete mu, že příště může místo křiku použít slova.
Rodiče, buďme pozitivní!
Záchvaty vzteku jsou normální a znamenají, že se dítě vyvíjí správně. Jeho touha po samostatnosti mu pomáhá rozvíjet schopnosti, získávat sebevědomí a učit se zvládat emoce. I když je to náročné období, je to důležitý krok na cestě k samostatnosti.
Články s podobným tématem
